Sazan yavrularında otolit gelişimi ile ağırlık-uzunluk ilişkisinin karşılaştırılması
Comporation of otolith development with weight-length relationship in juvenile common carp
  1. Tez No: 246519
  2. Yazar: ELİF YALÇINKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZMİ POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Su Ürünleri, Biology, Aquatic Products
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmada, yumurtadan çıkıştan itibaren 90. güne kadar kontrollü şartlar altında yetiştirilen sazan yavrularının uzunluk-ağırlık ilişkisi belirlenmiş ve otolitlerin gelişimi gözlenmiştir. Örnekler Amasya-Suluova Yedikır DSİ Yavru Üretim Tesisi'nden 3 Temmuz 2008-1 Ekim 2008 tarihleri arasında temin edilmiştir.Günlük olarak alınan toplam 213 sazan yavrusu örneğinin uzunluk ve ağırlıkları ölçülerek, binoküler mikroskop altında otolitleri çıkarılmıştır. Uzunluk-ağırlık ilişkisini belirlemek amacıyla W= aLb eşitliği kullanılmıştır. Otolit boyutları ile yavru uzunluğu arasındaki ilişkiler linear regresyon analizi (y=a+bx) kullanılarak tespit edilmiştir.Araştırma sonucunda, sazan yavruları ile ilgili olarak uzunluk, ağırlık ve otolitlerin gelişimi arasında pozitif yönde kuvvetli bir ilişkinin olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, length-weight relations and otolith hatchery-reared changes of common carp juveniles, which are grown up under the controlled conditions, are observed 90 days old. The samples are retrieved from Amasya-Suluova Yedikır DSI Juvenile Raising Institute, at 2008, 3 July-1 October.In daily sampling, the length and weight of 213 common carp juveniles are measured and their otoliths are extracted under binocular microscope. The relation between length-weight is stated by the equation W= aLb. The relationship between otolith length-otolith weight and juvenile length is estimated by linear regression analysis (y=a+bx).As the result of the study, it is concluded that there is a strong positive relationship between length, weight and otolith growth.