Mikrodalga yardımıyla sübstitüye siklik diazo bileşiklerinin sentezi ve özelliklerinin incelenmesi
Microwave assisted synthesis and investtigation of properties substitued cyclic diazo complexes
- Tez No: 246518
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ALICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Organik sentezde mikrodalga yöntemi ; diğer geleneksel yöntemlerden hızlı ve temiz bir yöntem olduğu için organik kimya alanında büyük öneme sahiptir. Tezimizin temel amacı sübstitüye siklik diazo bileşiklerinin mikrodalga koşullarında sentezini gerçekleştirmek ve bu yöntemin üstünlüklerini ortaya koymaktır. Çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde başka araştırmacılar tarafından sübstitüye diazin bileşikleri üzerine yapılmış çalışmalar özetlenmiş ve organik kimyada mikrodalga sentez tekniğinin özellikleri açıklanmıştır. İkinci bölümde deneysel ayrıntılar verilmiştir. Üçüncü bölümde sonuç ve tartışmalar sunulmuştur. Deneysel çalışma iki kısımdan oluşmaktadır. Araştırmada önce 1-sübstitüye perimidin bileşikleri (1a-h) mikrodalga tekniği ile sentezlenip yapıları spektroskopik yöntemlerle aydınlatılmıştır. İkinci kısımda ise 1-sübstitüye perimidin türevleri (1) kullanılarak 1,3-disübstitüye perimidin tuzları (2a-f) hazırlanmıştır.Sentezlenen 1 bileşikleri alkil halojenürlerle etkileştirilerek mikrodalga koşullarında 2 tipi tuzlar elde edildi. 2 tipi bileşiklerin spektroskopik yöntemlerle yapıları aydınlatıldı. Deneysel çalışmalarımızı diazin bileşiklerinin önemli bir elemanı olan perimidinin mikrodalga ışınlama altında sentezi ve 1,3-disübstitüye bileşiklerinin sentezi ve yapılarının aydınlatılması oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
Microwave-assisted route for the synthesis of organic compounds has gained importance in the field of organic chemistry because of its faster, cleaner and cost effectiveness than the other conventional and wet chemical methods. The main objective of this thesis is to synthesis substituted diazo compounds with microwave technique and to show superiority this technique. This thesis consists of three sections. In the first section, research which have been carried out by others on substituted compound, were summarize. In the next section, experimental details were given. In third section, result and discussion were presented. Experimental study is two parts. In this research firstly 1-substituted perimidines were synthesized via microwave synthesis teachings and their physical, chemical and spectroscopic properties were investigated. In other part, 1,3-disübstituted perimidine salt prepared by used 1-sübstituted perimidine (2a-f) compounds.Type 2 compaund were synthesized 1-substituted perimidines with alkhyl halogen via microwave synthesis. Type 2 compaund (2a-f) were synthesis and structural elucidations were completed by elemental analysis and spectroscopic methods.