Küresel grafitli dökme demirin (GGG-60) işlenmesinde kesici takım geometrisinin yüzey pürüzlülüğüne etkisi
The influence of cutting tool geometry on surface roughness in machining of ductile iron (GGG-60)
- Tez No: 246540
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. METİN ZEYVELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada KGDD'in değişik kesici takım geometrileri kullanılarak işlenmesinde oluşan yüzey pürüzlülüğü araştırılmıştır. Deneylerde iki tip uç geometrisi kullanılmıştır. Birinci geometri standart uç geometrisi, ikinci geometri ise wiper (silici) uç geometrisidir. Her geometri için üç adet uç radüsü (0,4; 0,8 ve 1,2 mm) olarak alınmıştır. Bu materyallerle üç kesme hızında (200, 275, 350 m/dak), üç ilerleme miktarında (0,05; 0,15 ve 0,25 mm/dev) ve 1mm kesme derinliğinde deneyler yapılmıştır.Yapılan deneyler sonucunda oluşan yüzey pürüzlülük değerleri ölçülmüştür. Elde edilen yüzey pürüzlülük değerleri yardımıyla wiper ve standart geometrinin KGDD üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Kesici takım firmalarının wiper geometri için söyledikleri iki kat ilerlemeyle aynı yüzey pürüzlülüğü KGDD üzerinde yapılan deneylerde tüm parametreler için gerçekleşmemiştir. Fakat bazı parametrelerde wiper geometri standart geometriye göre 4 kat daha iyi yüzey pürüzlülüğü elde edilmesini sağlamıştır. Deneyler sonucunda en iyi yüzey pürüzlülük değeri, 1,2 mm radüslü wiper geometri ile 350 m/dak kesme hızında 0,05 mm/dev ilerleme değerinde 0,401 µm olarak elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the surface roughness formed in machining of ductile iron (DI) was investigated using different cutting tool geometry. Two different types of cutting tool geometry were employed. The first one is standard cutting tool geometry while the second one is wiper cutting tool geometry. For the both geometries, three different nose radius (0,4; 0,8 and 1,2 mm) were selected. By using these materials, machining tests were carried out at three different cutting speeds (200, 275 and 300 m/min), three different feed rates (0,05; 0,15 and 0,25 mm/rev) and at 1 mm depth of cut.The obtained surface roughness values were measured. With the help of the obtained surface roughness values, the influences of wiper and standard cutting tool geometry on DI were examined. For the wiper cutting tool geometry, the same surface roughness values at the two-fold feed rate in machining of DI which is suggested by the cutting tool manufacturers could not be achieved at all the cutting parameters. However, the wiper cutting tool geometry provided a 4 times decrease in surface roughness at some cutting parameters when compared to the standard cutting tool geometry. The experimental results showed that the lowest surface roughness value of 0,401 µm was obtained with the 1,2 mm wiper cutting tool geometry at 350 m/min cutting speed and 0,05 mm/rev feed rate.