Küçük hacimli bir dizel motorunda değişik avanslardaki püskürtmenin motor performansı ve egzoz emisyonlarına etkisinin deneysel analizi
The experimantal analysising of the effect in a different advance of spraying to engine performance and exhaust emissions in a small volume diesel engine
  1. Tez No: 246539
  2. Yazar: ERDİNÇ VURAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜLENT ÖZDALYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Dizel motorlarının bazı parametreleri değiştirilerek performans ve emisyonlar iyileştirilebilir. Püskürtme zamanlaması motor performansı ve egzoz emisyonlarını etkileyen önemli parametrelerden birisidir.Yapılan bu çalışmada; tek silindirli direkt püskürtmeli bir dizel motorunda statik enjeksiyon avansının motor performansına ve egzoz emisyonlarına etkisi deneysel olarak incelenmiştir. Motor testleri 15°, 19°, 23°, 27°, 31° KMA için değişik hızlarda ve tam yükte yapılmıştır. Testlerde motor momenti, efektif güç, özgül yakıt tüketimi ile CO, CO2, HC ve NOx emisyonları ölçülmüştür. Deneyler sonucunda, 23°KMApüskürtme avansında motor momenti ile efektif güçte artış ve özgül yakıt tüketiminde azalma elde edildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
By changing some parameters of diesel engines, performance and emissions can be improved. Injection timing is one of the most important parameters which effects engine performance and exhaust emissions.In this study which was made, in a one- cylinder-direct injection diesel engine, the effect of static injection advance to engine performance and exhaust emissions were analyses as experimental. Engine tests were made in different speed and full load for 15°, 19°, 23°, 27°, 31° KMA. In this tests; moment of engine, effective power, specific fuel consumption and the emissions of CO, CO2, HC and NOx were measured. As a result of the tests; it was seen that rise of engine moment and effective power and decrease in specific fuel consumption were got in 23° KMA injection advance.