Cam elyaf takviyeli polimer kompozitlerin parmak frezelenmesinde yüzey kalitesinin incelenmesi
Investigations of surface quality in end milling of glass fiber reinforced polymer composites
  1. Tez No: 246546
  2. Yazar: ÖMER ERKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİRHAN IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Mechanical Engineering, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
İstenen ölçü ve toleranslarda ürün meydana getirmek için talaşlı imalatta en çok kullanılan işlem olan frezeleme, yapılan bu çalışmada SMC ile üretilmiş CTP plakalar üzerinde deneysel olarak uygulanmıştır. Deneyler farklı kesme parametreleri (0.04, 0.08, 0.12 mm/dev İlerleme, 1, 2, 3 mm Kesme Derinliği, 62, 88, 113 m/dak Kesme Hızı ve 2, 3, 4 Ağız Sayısı) altında geçekleştirilmiştir. Frezelenmiş kanal yüzeyleri Hasar Faktörü ve Yüzey Pürüzlülüğü olarak iki grupta incelenmiştir. Varılan sonuçta i. İlerleme ve Kesme Hızı arttıkça Hasar Faktörünün arttığı, ii. Kesme Derinliği ve Ağız Sayısının artışının Hasar Faktörünü azalttığı, iii. İlerleme, Kesme Hızı ve Ağız Sayısının artışının Yüzey Pürüzlülüğünü azalttığı, iv. Kesme Derinliğinin Yüzey Pürüzlülüğüne herhangi bir etkide bulunmadığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
End milling is mostly used machining process in which the required dimensions and tolerances on product realised. In this study, end milling was applied to for composite laminates which were manufactured by SMC. Experiments were performed with different cutting parameters (0.04, 0.08 and 0.12 mm/rev of feeds; 1, 2 and 3 mm of cutting depths; 62, 88 and 113 m/min of cutting speeds; 2, 3 and 4 of flute numbers). Milled surfaces were investigated in two categories of surface roughness and damage factor. As the results observed that i. increasing cutting speed and feed increase the damage factor, i. increasing cutting depth and flute number decrease the damage factor, ii. increasing feed, cutting speed and flute number decrease the surface roughness, iii. Changing of cutting depth does not affect surface roughness seriously.