Dizel motorlarda kanola yağı metil esteri kullanımının performans ve emisyonlara etkileri
The effects on the emission and performance of the usage of canola oil methyl ester in diesel engines
- Tez No: 246559
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜLENT ÖZDALYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Teknik Eğitim, Mechanical Engineering, Technical Education
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Gelişen dünyada petrole dayalı enerji ihtiyacının her geçen gün artmasına rağmen bu artan ihtiyaca karşılık petrol kaynakları hızla azalmaktadır. Bunun yanında, petrol kökenli yakıtların maliyetleri ciddi olarak artış göstermektedir.Petrol ve petrol kökenli yakıtların atmosfere saldığı gazlar neticesinde atmosferdeki oksijen miktarını azaltması, sera etkisine bağlı küresel ısınma ve çevre kirliliğine neden olması enerjiye yoğun olarak ihtiyaç duyan sektörlerin çalışmalarını alternatif enerji kaynakları üzerinde yoğunlaştırmalarına neden olmuştur.Alternatif enerji kaynaklarının en başında bitkisel yağlardan elde edilen ve dizel araçlarda hiçbir değişiklik yapılmadan direkt olarak kullanılabilen yakıtlar gelmektedir. Bitkisel yağlardan yakıt üretmek için harcanan enerji, petrol kökenli yakıt üretmek için kullanılan enerjinin yaklaşık olarak 3/1'i kadardır.Kanola; çevre dostu, kolay temin edilebilen, maliyeti çok düşük, ekim alanının genişliği, kışlık ve yazlık kanola tarımının yapılması kanolayı alternatif yakıt olarak cazip hale getirmiştir. Bu çalışmada dizel yakıtı olarak kullanılan kanola yağı metil esterinin tek silindirli bir dizel motorda, çeşitli oranlarda dizel yakıtı ile kanola yağı metil esterinin karıştırılarak emisyon karakteristiklerine ve motor performansına olan etkileri deneysel olarak incelenmiştir.Sonuç olarak; kanola yağı metil esteri kullanımı ile motor performans ve egzoz emisyonları bakımından dizel yakıtına yakın değerler elde edilmesi ve değişen motor devir sayısına bağlı olarak dizel yakıtına benzer özellikler göstermesi, kanola yağı metil esterinin dizel motorlarda alternatif dizel yakıtı olarak kullanılabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In spite of the increasing demand for the energy based on petrol in the developing worldsources of petrol has been decreasing quickly.The gases released from petrol and its derivatives has decreased oxygen amount in the atmosphere and the global warming depending on the greenhouse effect and causing the environmental pollution led the companies which need energy more to concentrating on alternative energy sources.The first of all the alternative energy sources is the fuel that is obtained from vegetable oil and that can be used directly without any change.The energy exerted to produce energy from vegetable oil is about 3/1 compared to the energy used to produce fuel from petrol.Canola is an attractive alternative fuel as it is ecofriendly, obtainable easily, cost-effective, and easy for winter and summer agriculture. In this study, canola oil methyl ester used as diesel fuel in one cylinder engine was studied experimentally with the effects on the engine performance and the emission characteristics by mixing canola oil methyl ester with diesel fuel in various amounts.As a conclusion,with the usage of canola oil methyl ester in terms of the engine performance and exhaust emission; gaining approximate values to the diesel fuel and showing familiar features with diesel fuel related to the variable engine speed have shown that canola oil methyl ester can be used as an alternative diesel fuel in diesel engines.