Biyodizel yakıtların yağlayıcılık özelliklerinin araştırılması
The research on lubrication features of biodiesel fuels
  1. Tez No: 246560
  2. Yazar: ESRA ÖNEM KOÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PERİHAN SEKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Teknik Eğitim, Mechanical Engineering, Technical Education
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Dizel yakıttaki kükürt oranının azaltılması i?lemi egzoz emisyonları açısından istenilen hedefleri sağlarken yağlayıcılık özelliğinin azalması problemlerini ortaya çıkarmı?tır. Ara?tırmalar, kükürt içermeyen, zehirleyici olmayan, bozunabilir, oksijen içerikli ve yenilenebilir biyodizelin mükemmel yağlayıcılık özelliği sağladığını bildirmektedir. Bu çalı?mada, yakıtların yağlayıcılık özelliklerinin belirlenmesinde kullanılan yöntemler incelenmi? ve HFRR metodu ve Pin-On-Disk a?ınma cihazı ile keten tohumu, kavun ve karpuz çekirdeklerinden üretilmi? biyodizel ve dizel yakıtı ile hacimsel olarak %4, %20 ve %50 oranında biyodizel karı?tırılarak yakıtlarının yağlayıcılık özellikleri belirlenmi?tir. Ayrıca, bu yakıtların dinamik ve kinematik viskoziteleri ile farklı sıcaklıklardaki yoğunlukları ölçülmü?tür. Dizel yakıtına biyodizel ilave edilmesiyle yağlayıcılık özelliğininiyile?tiği belirlenmi?tir. Dizel yakıtının yağlayıcılık özelliğini iyile?tirmek için biyodizel ilavesinin önerilmesi aynı zamanda kendisinin de bir yakıt olmasıdır.
Özet (Çeviri)
The reduction of sulphur rates in fuel has provided expected goals in the view of exhaust emissions but this reduction has lead to negative results such as lubrication problems of engine apparatuses which are lubricated by fuel. The researches has shown that biodiesel, sulphur free, non toxic , biodegrodoble and renewable and containing oxygen, provides a perfect lubrication for the engines. In this study, the lubrication features of biodiesel and diesel fuels which were produced from flax, melon and water melon seeds and biodiesel concentrations in rates of 4%, 20% and 50% has been compared ; kinematic viscosities of these fuels have been measured and densities in different heats has been evaluated. HFFR test was made by MAM (Marmara Research Center) and it has been observed that lubrication of biodiesel which are produced from flax, melon and watermelon has reasonably increased.