Vendor location problem
Bayi yer seçimi problemi
- Tez No: 246598
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HANDE YAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu tez çalışması; bir firmanın bayileri içiin yer seçimi, bayi sayısı, bayi çalışanve araç sayıları ile müşterilerin bayilere ve araçlara atanması kararlarını içeren birdağıtım sistemi tasarımını amaçlamıştır. Problem literatürdeki iki aşamalı ve kapasitelikesikli tesis yerleşim problemi olarak tanımlanmış ve Bayi Yer Seçimi Problemiolarak adlandırılmıştır. Bayi karını ve servis edilen talebi enbüyültmek olmaküzere iki farklı amaç fonksiyonu tanımlanmış ve bu iki problem için doğrusaltamsayı programları sunulmuştur. Geçerli eşitsizlikler eklenerek problemlerin üstlimitleri düşürülmüş ve problemler çözümlenmiştir. Ayrıca, sayısal deneyler içindört farklı örnek grubu oluşturulmuştur: uzaklıktan bağımsız kar ve talep fonksiyonlarını;uzaklığa bağlı kar fonksiyonunu; uzaklığa bağlı talep fonksiyonunu;uzaklığa bağlı kar ve talep fonksiyonlarını içeren örnekler. Modeller oluşturulanörnek gruplarında parametreleri değiştirilerek doğrusal gevşetme farkı, eniyilikfarkı, CPU süresi ve açılan düğüm sayısı bakımından karsılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, we aim to design a distribution system with the following components:the location of vendors, the number of vendors, the service region ofthe vendors, the number of vehicles and workers, and the assignment of demandpoints to these vendors and vehicles. We define our problem as a two-level capacitateddiscrete facility location problem with minimum profit constraints andcall it Vendor Location Problem. In order to formulate the problem, two differentobjective functions are used: vendors?s profit maximization and maximization ofthe demand covered. Integer linear programs for these two versions of the problemare formulated. Valid inequalities are used to strengthen the upper bounds.Finally, the performance of these models with different parameters are comparedin terms of linear programming relaxation gap, optimality gap, CPU time, andthe number of opened nodes for four different types of instances: instances withdemand and profit which are independent of distance; profit function of distance;demand function of distance; demand and profit function of distance.