Stochastic lot sizing problems under monopoly
Tekel altında rassal öbek boyutlandırma problemleri
- Tez No: 246597
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HANDE YAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu tezde, tekel altında rassal öbek boyutlandırma problemleri çalışılmıştır. Tekbir birimin sınırsız kaynak ile çok dönemli zaman çevreninde üretim planlamasıele alınmıştır. Talep belirsizliği bir senaryo ağacı yapısıyla modellenmiştir.Senaryo ağacındaki herbir düğüm, belirli bir talep miktarının ilişkili bir olasılıklagerçekleştiği bir senaryoya karşılık gelmektedir.İlk olarak, bir üreticinin belirsiz talep ve tekelci sunucunun varlığında üretimplanlamasını konu alan, tekel altında rassal öbek boyutlandırma problemi elealınmıştır. Bu problem için çözüm yolu olarak da polinom zamanda çalışan birdinamik izlenceleme algoritması önerilmiştir. İkinci sırada ele alınan ek ısmarlamalırassal öbek boyutlandırma problemi, iki aşamalı rassal izlencelemeye dayanmaktadır.Ek ısmarlamalı rassal öbek boyutlandırma probleminde, rassal öbekboyutlandırma modelindeki dönem bazlı üretim karar değişkenlerine ek olarak,senaryo bazlı ek ısmarlama karar değişkenleri bulunmaktadır. Sunulan ek ısmarlamalırassal öbek boyutlandırma modelinin uygun çözüm kümesi için iki geçerlieşitsizlik ailesi geliştirilmiştir. Her iki geçerli eşitsizlik ailesi için gerekli olanayrıştırma algoritmaları, ek ısmarlamalı rassal öbek boyutlandırma problemininçözümünde kullanılan dal-kesi algoritması içindeki uygulamalarıyla birlikte verilmiştir.Dal-kesi algoritması üzerine yapılan kapsamlı deneysel çözümlemeler bueşitsizliklerin etkinliğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we study stochastic lot sizing problems under monopoly. We considerproduction planning of a single item using uncapacitated resources over amulti-period time horizon. The demand uncertainty is modeled via a scenario treestructure. Each node of the tree corresponds to a scenario of demand realizationwith an associated probability.We first consider the stochastic lot sizing problem under monopoly (SLS),which addresses the period based production plan of a manufacturer with uncertaindemands and a monopolistic supplier. We propose an exact dynamicprogramming algorithm to solve the SLS problem in polynomial time. The secondproblem we consider, the stochastic lot sizing problem with extra ordering(SLSE), is based on two-stage stochastic programming. In addition to the periodbased production decision variables of the SLS model, there exist scenario basedextra ordering decision variables in the problem setting of SLSE. We develop twofamilies of valid inequalities for the feasible region of the introduced SLSE model.The required separation algorithms of both valid inequalities are presented alongwith their implementations with branch-and-cut algorithm in solving SLSE. Anextensive computational analysis with branch-and-cut algorithms shows the effectivenessof these inequalities.