Application of characteristic basis function method for scattering from and propagation over terrain profiles
Karakteristik temel fonksiyonu metodu ile arazi kesitlerinde dalga yayınımı ve saçılımı uygulamaları
- Tez No: 246608
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VAKUR B. ERTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Geniş ve pürüzlü arazi kesitlerinde elektromanyetik saçılım ve yayınım problemleri için, Karakteristik Temel Fonksiyon Metodu'nu, Fiziksel Optik ve İleri - Geri Yöntemi ile birleştiren etkin bir hibrit metot kullanılmıştır. Metot düşük düzeyli temel fonksiyonların bir araya getirilmesiyle oluşturulan, makro-uzayda (bloklarda) tanımlı karakteristik temel fonksiyonları kullanmaktadır. Yukarıda bahsedilen karakteristik temel fonksiyonlarının oluşturulmasında, ileri-geri yöntemi ve fiziksel optik kullanılmıştır. Prakash tarafından geliştirilen bilindik karakteristik temel fonksiyon metodu, geniş arazi kesit problemlerini çözebilecek şekilde değiştirilmiş, hızlandırılmış ve extrapolasyon tekniği kullanılarak hafıza gereksinimleri azaltılmıştır. Metodun etkinliğini ve doğruluğunu değerlendirmek için, nümerik sonuçlar endüklenen akım, toplam alan ve kayıp cinsinden verilmiş ve daha önce ölçülen ve yayınlanan referans çözümleriyle karşılaştırılmıştır. Ayrıca belli parametrik çalışmalar ve yakınsama testleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
A computationally efficient hybrid method, that combines the characteristic basis function method and the physical optics as well as the forward backward method, is applied for the solution of integral equations used to investigate the electromagnetic scattering from and propagation over large scale rough terrain problems. The method utilizes high-level basis functions defined on macro-domains (named as blocks) namely characteristic basis functions that are constructed by aggregating low-level basis functions (i.e., conventional sub-domain basis functions). In the construction of the abovementioned characteristic basis functions, forward backward method as well as the physical optics approach (when applicable) are used. The conventional characteristic basis function method originally developed by Prakash \textit{et al.} is slightly modified to handle large terrain problems, and is further embellished by accelerating it and by reducing its storage requirements via the use of an extrapolation procedure. Numerical results for the induced currents, total fields and path loss are presented and compared with either measured or previously published reference solutions to assess the efficiency and the accuracy of the method. Besides, certain parametric studies and convergence tests have been carried out.