Non-covalently functionalized SWNTs as potential delivery agents for novel BOdDIPY-based PDT sensitizers and the design and synthesis of dendritic light harvesters
Yeni BODIPY-temelli fotodinamik terapi sensitizörü taşıma amaçlı kovalent olmayan SWNT türevlendirmesi ve dendritik ışık hasadı sistemlerinin tasarım ve sentezi
- Tez No: 246625
- Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN UMUT AKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Kimya, Moleküler Tıp, Energy, Chemistry, Molecular Medicine
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Fotodinamik terapi, kanser ve kalp-damar rahatsızlıklarını da kapsayan birçokhastalığın tedavisinde kullanılan non-invazif bir tedavi yöntemidir. Fotodinamiketki, fotouyarıcının yakın kızılötesi bölgedeki ışığı soğurup mütakibençevresinde sitotoksik singlet oksijen oluşturması prensibine dayanır. Karbonnanotüpler inert özellikleri, biyouyumlulukları, hücre içine alınabilmelerininyanında kolay ve çeşitli modifikasyonlara açık olmaları sebebiyle biyomedikaluygulamalarda yaygınca kullanılmaktadır. Bu çalışmada, suda çözünür yeniBODIPY- temelli fotosensitizör tek-duvarlı karbon nanotübe (SWNT) bağlanıpkarakterize edilmiştir. Yakın kızılötesi bölgede soğuran bu fotouyarıcınınnanotübe bağlanma sonrasında singlet oksijen oluşturma kapasitesini koruduğugözlenmiştir. Nanotüplerin fotodinamik terapide kullanılmak amacıylafotouyarıcı taşınmasında kullanılabileceği bu çalışmayla gösterilmiştir.Çalışmanın ikinci kısmında, multikromatik şelale tipi enerji hasadı yapanBODIPY dendrimerleri sentezlenmiş, oldukça verimli enerji aktarımıgözlenmiştir. Enerjinin dendrimerin belirli bölgesine başarılı şekildeyönlendirilebileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Photodynamic therapy (PDT) is a non-invasive method used for the treatment ofa number of diseases including certain cancers and some cardiovasculardiseases. Photodynamic action depends on absorbance of photosensitizer (PS) innear IR region of the spectrum and subsequent generation of cytotoxic singletoxygen in the vicinity of the PS. Carbon nanotubes are widely used forbiomedical applications due to their inertness, biocompatibility, cellularinternalization, facile and multi-modification. We have synthesized andcharacterized novel water soluble boradiazaindacene (BODIPY)-based PS, noncovalentlyattached on to the single wall carbon nanotube (SWNT). We haveobserved that near infrared absorbing photosensitizer preserve its singlet oxygengeneration capability upon adsorption on SWNT. We have demonstrated thatSWNTs can be used as the delivery vehicle of PS for the use in PDT. In thesecond part of this research, multichromatic cascade-type light harvestingBODIPY dendrimers were synthesized and highly efficient energy transfer wasobserved. Successful channeling of energy in a predefined region of thedendrimer was revealed.