Mathematical modelling of monthly power productions of Turkey
- Tez No: 24667
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL BENZEDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 1992
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
ŞENGÜN,E. (1992): Mathematical Modelling of Monthly Power Productions of TURKEY. İzmir, DEU, Graduate School of Natural and Applied Sciences, M.S. Thesis in Civil Eng. ÖZET Gelişen bir ülke olarak Türkiye, kalkınma planlarında elektrik enerjisi arzını önemli bir etken olarak gözönünde bulundurmalıdır. Gelecekteki elektrik enerjisi ihtiyacı kadar, enerji talebindeki toplam ve mevsimsel dalgalanmalar da gerçekçi bir yaklaşımla tahmin edilmelidir. Bu kapsamda, Türkiye'nin aylık elektrik enerjisi üretimlerinin matematik modeli zaman serisi olarak analiz edilmiştir. Tezin kapsamında, zaman serisi analizlerinde kullanılan çeşitli teknikler (otokorelasyon, spektral analiz, v.b.) ana hatlarıyla tanıtılmış; Türkiye'nin 1963-1978 yılları arasındaki aylık enerji üretimleri kullanılarak alternatif matematik modeller geliştirilmiş ve uygulanmıştır. Bu çalışmada, aylık enerji üretimlerinin üstel artış eğilimi etrafındaki dalgalanmalarının sabit genlikli periyodik fonksiyonlar olarak kabul edilemeyeceği, geniiklerdeki değişkenliğin modele yansıtılması gerektiği gösterilmiştir. Eğilimsiz aylık ortalama üretimlerin anlamlı harmoniklerinin yıla özgü genliklerinin analizi, yıla özgü genliklerin logaritmaları ile zaman arasında anlamlı pozitif ilişki bulunduğunu göstermiştir. Bu gerçekten hareketle, yıla özgü fourier katsayıları kavramı üzerine kurulmuş diğer bir matematik model denenmiştir. Ancak bu yaklaşımın verideki değişkenliği istenen düzeyde alamadığı görülmüştür. Son olarak,“mevsimsel indeks kavramı”olarak adlandırılan yaklaşım uygulanmıştır. Sayısal sonuçlar, Türkiye'nin aylık elektrik enerjisi üretiminin bu yaklaşımla başarılı bir şekilde tanımlandığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
ŞENGÜN.E. (1992): Mathematical Modelling of Monthly Power Productions of TURKEY. İzmir, DEU, Graduate School of Natural and Applied Sciences, M.S. Thesis in Civil Eng. ABSTRACT Turkey, as a developing country, has to take into consideration electrical energy supply as a major factor in her development plans. Required installed capacity as well as the total and seasonal variation of electrical energy demands in the future have to be predicted in a reasonable way. In this content, mathematical modelling of monthly electrical power productions of Turkey as a time series has been analysed. In the scope of this thesis, various technics conventionally used in the time series analysis (such as, autocorrelation and spectral analysis) are briefly described; alternative mathematical models for the monthly power productions are developed and applied on Turkey's monthly energy productions in the period 1963-1978. It has been shown in this thesis that seasonal variation of monthly energy productions around the exponential trend can not be considered as periodic functions with constant amplitudes, and in some way this nonstationarity in the amplitudes should be introduced into the model. Analysis of within-the-year amplitudes of significant harmonics of the trendless monthly power productions has shown that there exists significant positive correlations between the logarithms of within-the-year amplitudes and time. Apart from this fact, another alternative mathematical model based on the concept of within-the-year fourier coefficients (Benzeden,1982) is tried. It is seen that this approach can partly cope with the nostationarity in the data, but not as sufficient as desired. Then, the last approach, called as“seasonal index”approach, is applied. The numerical results showed us that monthly energy productions of Turkey is quite satisfactorily represented by the last approach.