The Hydrogeological investigation of Bozhüyük hotspring
  1. Tez No: 24668
  2. Yazar: HÜSEYİN LEVENT ÇETİNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİ FİLİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
IV ÖZET Maden suları sahip oldukları doğal kimyasal bileşimleri nedeniyle yurdumuzda ve dünyada geniş ölçüde tüketilen yaşamsal bir gereksinimdir. Gerek aranılan tadı ve gerekse insan metabolizmasına sağladığı faydalarından dolayı çok önemli bir yeri olan maden suları, yer yüzünde istenilen kimyasal bile- imlerde çok nadir olarak bulunmaktadır. Dokuz Eylül Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, Jeoloji Mühendisliği Bölümü, uygulamalı Jeoloji Anabilim Dalı'nda Yüksek lisans tezi olarak sunmak üzere hazırlanan bu çalınmanın konusu“ Bözhöyük Mineral Suyu Kaynağı'nın Hidrojeolojik İncelemesi ”dir. Bu çalınmada, Bozhöyük mineral suyu kaynağı ve civarının, yaklaşık 110 km ' lik alanda, 1/25.000 ölçekli jeolojik - hidrojeolojik incelemesi yapılmıştır. Bölgede BY - I adında bir sondaj kuyusu açılarak, 35.5 °C sıcaklıkta ve 22 İt/ sn verimli artezyen halinde maden suyu elde edilmiştir. Elde edilen maden suyu, kaynak basında kurulan tesislerde şişelenerek,“ Gökova Maden Suyu ”adı altında piyasada satışa sunulmuştur. Maden suyu, çalışma sahasındaki en yaşlı birim olan ve temel kayaları oluşturan,permo-trias yaşlı Kavaklıdere gurubu sistsleri içerisinde yer alan, mermer - kuvarsit bant ve mercekleri boyunca yüzeye çıkmaktadır. Derin kökenli olan mineral su bol miktarda CO2 gazı içermektedir. Gökova Maden Suyu, Türk ve A.B.D. içilen maden suyu standartlarına göre değerlendirilmiş ve her iki ülke standartlarına uygun olduğu anlaşılmıştır. Ayrıca, Gökova Maden Suyu, Türkiye'nin diğer ünlü mineral suları ve Fransa Santral Masifi'ndeki dünyaca ünlü maden saları ile kimyasal bileşimlerine göre karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak, Gökova Maden Suyu kimyasal bileşiminin, dünyaca ünlü Fransız Lemont - Dore mineral suyuna çok benzer olduğu anlaşılmıştır.Türkiye' deki ve Fransa 'daki ünlü maden arlarının ortalama kimyasal bileşimlerinin, tgİ2- 10, rMg2= 5, rNa++ rK*= 30, rCl = 8, rSÖJj = 3, ' rCO~ + rHCO*Z=35 ("birimler meq/lt cinsindindir;. olduğu görülmüştür. Gökova Maden Suyunun d^a kimyasal bilenimi bir değerler dolayındadır. Sonuç olarak, elde edilen ortalama kimyasal bileşimler, ülkemizde yürütülecek maden suyu arattırmalarına yönelik çalışmalarda, su kalitesi bakımından fikir verebilir. %
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT Mineral water which is widely consumed in Turkey and the rest of the world is a basic necessity of life due to its natural chemical composition. Both its taste and contribution to the hitman metabolizm are important^ Waters of this quality in composition is not of common natrral occurance. The subject of this Thesis is a Hyrogeological Investigation of The Bozhoyuk Mineral Water Spring. It was prepared as an M - Sc' thesis for the Department of Applied Geology, Institre of Science/ Geological Engineering at Dokuz Eylvl Tniversity. As a basic for this stvdy a geological/hydrogeological svrvey of Bozhoyrk Mineral Water and its environment was made, mapping an 2 area of 110 km at the scale of 1/25.000.