The Engineering geology of Ayaş tunnel
- Tez No: 24666
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NECDET TÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET“Ayaş Tüneli”Ankara-İstanbul çift hat demiryolu projesi 1 0065 m. uzunluğunda olup Türkiye'nin ulaştırma alanında devam eden en büyük yatırımlarından biridir. Oldukça uzun süre inşaatı devam eden ve inşaatı esnasında finansman ve jeolojik vb. sorunlar ortaya çıkmış ve tünel tamamlanamamıştır.“Ayaş Tüneli”inşaatı esnasında karşılaşılan jeomekanik oluş mekanizmalarının açıklanabilmesi için gerekli ön çalışmaların eksikliği dikkati çekmiş ve konu bu yönüyle ele alınarak çalışmalar sürmüştür. Karşılaşılan sorunlara çözüm getirmek amacıyla soruna neden olan zeminin yapısını ortaya çıkarmak düşüncesiyle; - 1/25,000 ve 1/1,000 ölçekli tünel içi detay jeolojik haritalar hazırlanmıştır,. - Daha önce yapılan jeofizik ve hidrojeolojik veriler değerlendirilmiştir, - Mühendislik jeolojisi açısından kayaların mühendislik paramet releri, kaya sınıflamaları ve sondaj verileri vb. değerlendirmeler yapılmıştır. Ayrıca daha çok Ayaş Tüneli'nin 15+342 ve 16+070 km.'leri arasındaki açılmamış olan sorunlu kısımdaki elde edilen verilerin mühendislik jeolojisi açısından değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY“Ayas Tunnel”is a Double Railway Tunnel along the Ankara- Istanbul Route and 10065 meters long and is the biggest transporta tion investment in Turkey. Construction of it is continued for a long time. There are financial and geological problems. Construction of it is not finished prospection working is not done due to this problem. It must be explored rock information. - 1/25,000 and 1/1,000 scale geological map of the tunnel open ing is prepared. - Previously found geophysical and hydrogeological data are re- valuated. - Angineering parameters for classification and drilling data of rocks are revaluated from the engineering geological point of view. - The problematic part of the“Ayas Tunnel”, between 1 5+342 and 1 6+070 km which is not yet opened investigated data has been done according to engineering geology.