Derin kazılarda iksa sistemleri üzerine bir inceleme
Analysis of deep excavation shoring systems
  1. Tez No: 246672
  2. Yazar: ONUR BAŞESKİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. TUĞRUL ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmada; derin kazılarda uygulanan çok sıralı ankrajlı destekleme sistemlerinin, çeşitli toprak basıncı dağılımı kabulleri altında davranışının incelenmesi için İksa2008 adlı bilgisayar programı geliştirilmiştir. Excel ve Visual Basic Entegrasyonu ile programlama dili kullanılarak geliştirilen programda, iksa sistemlerinin, tasarımında kullanılan teori ve hesap yöntemlerine dayanarak, iksa sisteminin iki boyutlu olarak modellenip sonlu elemanlar yöntemi ile çözülüp, gerekli stabilite tahkikleri yapılarak boyutlandırılması sağlanmıştır. İksa2008 programı kullanılarak farklı zemin tabakalarında iksa sistemi modellenmiş ve iki ayrı analiz yapılmıştır. 1 nolu analizde, farklı zemin tabakalarında, 15m kazı derinliğinde, 4 sıra ankraj ile desteklenen bir iksa sistemi modellenmiş ve iksa sistemi çözümü değişik toprak basıncı dağılımı kabulleri için tekrarlanmıştır. Bilgisayar programı ile yapılan 2 nolu analizde farklı kazı derinliklerinde değişik sayıda ankraj ile desteklenen iksa sistemi modellenmiştir. İksa sistemi modelinin, her bir ankraj kademesi için ayrı analizi yapılmış olup, sistemde oluşan moment, kesme kuvveti, yerdeğiştirme ve ankraj kuvvet değerleri hesaplanmıştır. Bu değerlerin çeşitli toprak basıncı dağılımları altında ankraj kademeleri arası değişimi grafiksel olarak yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, İksa2008 Finite Element computer program is developed to analyze the behavior of multiple anchored shoring systems under various soil pressure distribution assumptions is determined by using İksa2008 computer program.Developed computer program using the programming language with integration of Excel and Visual Basic, is based on the teorical and calculation methods of shoring systems design. The model of shoring system is created as two dimension by the finite element method and analysed. The elements of system is designed afterwards checking stability failure mechanisim.Shoring system is designed through various soil layers by using İksa2008 program and two analysis presented. Deep excavation, 15 meter depth through different soil, supported with 4 row anchors is designed and the analysis of model is recalculated for various assumption of lateral soil pressures in the analysis no 1. Second analysis about different depth of deep excavation supported by varied anchor row and recalculation for each anchor stage to get maximum value of bending moment, shear stress, deflection and anchor stress. The diagrams present the change of these values accordance with the anchor stage is given.