Avrupa şehir çevrimi ile Amerika şehir çevriminin arasındaki farkların deneysel olarak incelenmesi
An experimental investigation of the difference between European city cycle and American city cycle
  1. Tez No: 246671
  2. Yazar: KEMAL MERT GÜRSÜRER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEM SORUŞBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Otomotiv Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada, iki farklı karakterde olan Avrupa test çevrimi (NEDC) ve Amerika test çevrimi (FTP 75)'ne göre emisyon testleri yapıldı. Zaman ve ekonomik sıkıntıdan dolayı Türkiye'deki toplam otomobil sayılarını temsilen şimdiye kadar altı otomobile bu testler uygulandı. Bu testler İTÜ Ayazağa yerleşkesinde bulunan OTAM egzoz emisyon laboratuarında yapıldı.Otomobiller, benzin ve dizel olmak üzere iki ana gruba ayrıldı. Bu iki ana grup da emisyon sınıfları esas alınarak alt gruplara ayrıldı. Alt grupların (zümrelerin) kendi içlerinde homojen ve alt grupların kendi aralarında heterojen olması, kullanılacak örnekleme yönteminin zümrelere göre tesadüfi örnekleme olmasını gerektirdi. Tesadüfi örnekleme sonucunda bulunan otomobil sayıları dikkate alınarak markalara göre tekrar bir alt örnekleme daha yapılmıştır. Bu amaçla Türkiye'de bulunan otomobillerin markalarının yıllara bağlı olarak değişen sayıları da dikkate alınmıştır. Dolayısıyla otomobillerin hem emisyon sınıfları hem de markaları dikkate alınarak örneklem büyüklüğü belirlenmiştir.Şehir çevrimlerinin temel aldığı trafik şartları, araçların ve yolların durumu, uygulanan emisyon kontrol teknolojileri vb. ülkeden ülkeye farklılık göstermektedir. Bu amaçla oluşturulan İstanbul şehir çevrimi ile ilgili çalışma devam etmektedir. Dolayısıyla altı otomobile İstanbul şehir çevrimi emisyon testi yapılamadı.İstanbul şehir çevriminin hedeflenen hatayla oluşturulması sonucunda laboratuarda emisyon testleri yapılmaya devam edilecek. Bu egzoz emisyon testleri sonucunda Türkiye'ye özel emisyon faktörlerinin bulunması amaçlanmaktadır.Bu çalışmada, Avrupa test çevrimi ile Amerika test çevrimi arasında emisyonlar ve yakıt tüketimi açısından karşılaştırma yapılmıştır. Avrupa test çevrimi ile Amerika test çevrimi sonuçları arasında emisyon ve yakıt tüketim değerlerinin birbirinden oldukça farklı olduğu görülmüştür. Dolayısıyla bu durum bize taşıtı sürüş şeklinin emisyonlar ve yakıt tüketimi üzerinde çok etkili olduğunu göstermiştir.Avrupa test çevriminde Volkswagen Bora ve Renault Clio hariç tüm otomobillerin HC emisyonu Amerika test çevrimi sonuçlarından düşük çıkmıştır. Avrupa test çevriminde Murat-Doğan ve Toyota Corolla hariç tüm otomobillerin CO emisyonu Amerika test çevrimi sonuçlarından yüksek çıkmıştır. Avrupa test çevriminde tüm otomobillerin NOx emisyonu Amerika test çevrimi sonuçlarından yüksek çıkmıştır. Avrupa test çevriminde tüm otomobillerin CO2 emisyonu ve yakıt tüketimi Amerika test çevrimi sonuçlarından düşük çıkmıştır. Bu durumun nedeni Amerika test çevriminin Avrupa test çevrimine göre daha fazla ani yavaşlama ve ani hızlanma yapısının olmasıdır.
Özet (Çeviri)
In this study, emission tests were performed according to New European driving cycle (NEDC) and American test cycle (FTP 75) which have two different character. Because of the problem of the economy and time, until now these tests were performed on six automobile. These tests were performed in the OTAM exhaust emission laboratory which is located in Istanbul Technical University in Ayazağa campus.Automobiles were divided into two groups such as gasoline and diesel. These two basic groups were divided into subgroups based on emission classes, too. In case subgroups were the homogeneous in it and subgroups were heterogeneous between them, required the sampling method to be used stratified random sampling. Considering the number of the automobiles which was found in the results of the stratified random sampling, again one more sub sampling was made according to trades. With this aim, number of the automobiles in Turkey depending on the years and trades were considered, too. So, considering both emission classes and trades of the automobiles were determined the size of the sampling.City cycle based on the traffic conditions, road and vehicle situation, application of the emission control technologies differs from country to country. Istanbul city cycle that is formed with that aim is continuing. For that reason, Istanbul city cycle emission tests cannot be performed on six automobiles. Results of the forming of the Istanbul city cycle that is desired aim, exhaust emission tests will be done. In the results of these exhaust emission test results, the emission factor of Turkey.In this study, from the point of emissions and consumption of fuel, the comparison between European test cycle and American test cycle are made. Between European test cycle and American test cycle results, emissions and consumption of fuel values are very different from each other was seen. Due to this, this situation have showed us that the driving manner are very effective on the emissions and consumption of fuel.In all vehicles except Volkswagen Bora and Renault Clio European test cycle HC emission are lower than American test cycle. In all vehicles except Murat-Doğan and Toyota Corolla European test cycle CO emission are higher than American test cycle. In all vehicles European test cycle NOx emission are higher than American test cycle. In all vehicles European test cycle CO2 emission and consumption of fuel are lower than American test cycle. The reason of this situation, according to European test cycle, American test cycle has a more sudden acceleration and sudden deceleration structure.