Mo-N-Cu, Mo-N, Ti-N ve Cr-N kaplamaların yağlı ortam içerisindeki is oluşumu özelliklerinin karşılaştırılması
Comparision of soot formation properties of Mo-N-Cu, Mo-N, Ti-N and Cr-N coatings in an oily environment
- Tez No: 246676
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. KÜRŞAT KAZMANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada, katodik ark yöntemiyle üretilmiş olan Ti-N, Cr-N, Mo-N-Cu ve Mo-N kaplı numunelerin yağlı ortam içerisindeki is oluşumu özellikleri karşılaştırılmıştır. Taban malzeme olarak gri dökme demir, yüksek hız çeliği ve silisyum-pul kullanılmıştır. İsin oluştuğu sıcaklığı tayin etmek amacıyla kaplı olmayan gri dökme demir numunesi tam sentetik motor yağı ile yağlanılarak 100, 150, 200, 250 ve 300 ºC sıcaklıklarda fırında bekletilmiştir. 300 ºC sıcaklıkta fırında bekletildikten sonra numune yüzeyinden alınan RAMAN analizi sonucu is (karbon siyahı) piki gözlenmiştir. Ti-N, Cr-N, Mo-N-Cu kaplı gri dökme demir numunelerin XRD, SEM-EDS, yüzey pürüzlülüğü, sertlik ve kalınlık analizleri alınmıştır. Ti-N, Cr-N, Mo-N-Cu, Mo-N kaplı gri dökme demir numuneleri ve kaplı olmayan gri dökme demir numunesi tam sentetik motor yağı ile yağlanılarak 300-400 ºC sıcaklık aralığında fırında yaklaşık 7,5 saat bekletilmiştir. Fırından alındıktan sonra RAMAN, SEM?EDS ve XRD analizleri alınmıştır. Sonuç olarak, RAMAN ve SEM-EDS yöntemleriyle is tayin edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, soot formation properties of Mo-N-Cu, Mo-N, Ti-N and Cr-N coatings are mainly compared and discussed. These coatings are produced by arc?PVD technique. Substrates are gray cast iron, high speed steel and silicon-wafer. In order to define the temperature which soot forms, as-deposited gray cast iron substrate have been heated in the oven at temperatures of 100, 150, 200, 250 and 300 ºC. At 300 ºC, the soot (lamp black) peak was observed by RAMAN investigation on the surface of the substrate. XRD, SEM-EDS, Calotest, Hardness and Optical Profilometer analyses were maintained of Mo-N-Cu, Mo-N, Ti-N and Cr-N coatings before heating. Ti-N, Cr-N, Mo-N-Cu, Mo-N deposited and as-deposited gray cast iron samples were lubricated with fully syntetic motor oil and heated between 300?400 º C for nearly 7,5 hours. RAMAN, SEM ? EDS and XRD analyses were maintained of Mo-N-Cu, Mo-N, Ti-N and Cr-N coatings after heating. Consequently, it is an evidence of which RAMAN and SEM?EDS can be used to detect soot formation.