Süneklik düzeyi yüksek merkezi çelik çaprazlı perdeler ile ilgili tasarım kurallarının değerlendirilmesi
Special concentrically braced steel frame design and detailing consideration
  1. Tez No: 246685
  2. Yazar: MUSTAFA CAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAVİDAN YORGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu çalışmanın amacı, süneklik düzeyi yüksek merkezi çelik çaprazlardan oluşan altı katlı çelik bir binanın 2007 yılında yürürlüğe giren Türk Deprem Yönetmeliğine uygun olarak boyutlandırılması ve detay tasarımının yapılmasıdır. Hesap yönteminde TS 648 esas alınmış olup yetersiz kaldığı çoğu tasarım aşamasında AISC 360-05 standardına başvurulmuştur. Hesaplarda güvenlik dayanımları hesap yöntemi kullanılmıştır. Ayrıca süneklik düzeyi yüksek çerçevelerde sünek davranışın ortaya çıkmasında detayın önemini vurgulamak için guse plakasının tasarımında Kuvvet Dağıtım Metodu ( Thornton, W. ) ve çapraz elemandan guse plakasına aktarılan kuvvetin dağılımını etkileyen Whitmore kesiti kullanılarak gerekli kontroller yapılmıştır. ASCE7-05'te güvenlik dayanımları hesap yöntemi için verilen yük kombinasyonları kullanılıp sonuçlar değerlendirilmiştir. Çalışmada ayrıca sünek yapı tasarımında kullanılabilecek bazı birleşim örnekleri ve uyulması gereken kurallar verilmiştir. Bu çalışmada X tipi merkezi çelik çaprazlar incelenmiş olmakla beraber kullanılabilecek diğer çapraz formları da detaylı olarak açıklanmış ve tasarımlarında uyulması gereken kurallar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study mainly focus on six story special concentrically braced frame design according to 2007 Turkish National Seismic Provision?s Recommendations. Turkish Specification for Steel Structures ( TS 648 ) is reviewed and whenever enough information does not exist, AISC 360-05 is used for design of structural elements. Due to the important role of gusset plate in the absorption of seismic energy, gusset plates are designed according to the Uniform Force Method, proposed by W. Thornton and Whitmore section is used to check design of structures. Allowable stress design and load combinations given in ASCE7-05 for allowable stress design are used to determine internal forces. In this study, some details and rules to design ductile structures are given. Although this study mainly focused on X type concentric braced frames, other types of braces are introduced and some design rules are given.