Theoretical simulations of UV-Vis and UPS spectra for conjugated systems
Konjuge sistemlerin UV-Vis ve UPS spektrumlarının teorik simulasyonları
  1. Tez No: 246698
  2. Yazar: FAHRİ ALKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ULRİKE SALZNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Konjuge sistemlerin elektronik yapıları, gösterdikleri kendine özgü elektriksel ve optik özellikler sebebiyle bilimsel alanda oldukça fazla ilgi görmektedirler. Bu sistemlerin elektronik yapılarını ortaya çıkarmak amacıyla UV-Vis ve UPS spektroskopi tekniklerini kullanarak birçok deneysel çalışma yapılmıştır. Ayrıca deneysel sonuçlar kuantum kimyasal hesaplamalar kullanılarak açıklanmaya çalışılmıştır. Bu çalışmada da konjuge sistemlerin UV-Vis ve UPS spektrumları yoğunluk fonksiyonel teorisi kullanılarak (DFT) simüle edilmiştir. UV-Vis simülasyonları için tiyofen oligomerlerinin anyon ve katyonlarının uyarılma halleri incelenmiştir. Bu incelemeler sonucunda anyon ve katyonlar için çok benzer UV spektrumları elde edilmiştir. Bu sonuç sistemlerin enerji seviyeleri ve uyarılma hallerinin yapıları arasındaki benzerliklerle açıklanmıştır. UPS simülasyonlarında ise, konjuge sistemlerin enerji seviyeleri ?SCF/TDDFT metodu ve DFT orbital enerjileri kullanılarak hesaplanmış ve ?SCF/TDDFT metodunun özellikle tiyofen ve furan oligomerleri için deneyle oldukça uyumlu olduğu gösterilmiştir. Buna karşın DFT orbital enerjilerinin deneysel sonuçlardan önemli derecede az olduğu bulunmuştur. Ancak enerji seviyeleri arasındaki farkların hem deney hem de ?SCF/TDDFT metodu ile uyumlu olduğu gösterilmiştir
Özet (Çeviri)
Due to their unique electro-optical properties, there has been a great deal of scientific interest in electronic structure of conjugated systems. In order to reveal the complete map of their electronic structure, several experimental investigations are done using UV-Vis and ultraviolet photoelectron spectroscopy (UPS). The experimental findings are usually interpreted by the results of quantum chemical calculations. In this study, we present the theoretical simulations of UV-Vis and UP spectra of conjugated systems by using density functional theory (DFT). In UV-Vis simulations, we investigated the excited states of oligothiophene anions and cations and almost identical UV spectra were obtained for these systems. This similarity in excitation energies are explained by the resemblance in energy levels and nature of excited states in anions and cations. In UPS simulations, the energy levels of conjugated systems were calculated by using ?SCF/TDDFT and DFT orbital eigenvalues. It is shown that there is a good agreement between ?SCF/TDDFT and experiment, especially for the investigated oligomers. In contrast, DFT orbital energies are considerably lower than the experiment. However, spacing of energy levels is consistent with both experiment and ?SCF/TDDFT