A Solution of homogeneous differential equations with variable coefficients by finite difference equations
- Tez No: 24671
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ TEKİN TİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 1992
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET Değişken katsayılı ikinci mertebeden homojen differansiyel denklemlerin kapalı çözümleri ile ilgili bu master tezi üç bölümde sunulmuştur. Birinci bölüm tarihsel gelişmeler, fark operatörlerinin tanımları ve özellikleri, diferansiyel ve fark denklemler arasındaki dönüşüm bağıntıları ve fark denklemleri hakkında genel bilgileri içerir. ikinci bölüm birinci ve ikinci mertebe değişken katsayılı fark denklemlerinin analitik çözüm yöntemlerine ayrılmıştır. Üçüncü bölümde seçilmiş diferansiyel denklemlerin fark denklemler ile analitik çözümlerine yer verilmiştir. Böylece önerilen yöntemin kuramsal uygulamaları, açıklayıcı 'örneklerle gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This master thesis which objects to obtain, implicit solution of a second order homogeneous differential equation with variable coefficients, has been presented in three chapters. First chapter contains, historical development, definitions and properties about operators, the transform relations between differential and difference equations, and general information about to difference equations. Second chapter was reserved to describe the analytical solution methods for first and second order linear difference equations with variable coefficients. Third chapter was reserved for analytical solutions of selected differential equations by the difference equations. Thus theoretical applications of the proposed method was pointed out by illustrative examples.