Pnömatik regülatörlü diesel motor yakıt püskürtme pompasına ağırlıklı regülatör adaptasyonu ve motor üzerinde denenmesi
- Tez No: 24672
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
ÖZET Yakıt püskürtme pompaları Diesel motorlarının kalbi sayılmaktadır. Motorun verimli çalışabilmesi için gerekli bütün ayarlar yakıt püskürtme pompası ve onun bir parçası sayılan regülatörün üzerindedir. Yakıt püskürtme pompalarının ve regülatörlerin yapılarından kaynaklanan karakteristik özellikleri de motorun çalışmasına ve performansına yansır ve etkiler. Bu çalışmada pnömatik regülatörlü bir Diesel motoru yakıt püskürtme pompasına ağırlıklı regülatör adaptasyonu ile motorun çalışması ve performansında meydana gelen değişiklikler incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar değerlendirilerek en uygun çalışmanın elde edildiği regülatör tipinin seçimine karar vermeye çalışılmıştır. - 1 -
Özet (Çeviri)
SUMMARY ?uel injection pumps are considered to be the heart of a Diesel engine. All the adjustments necessary to run a Diesel sngine efficiently are located on the fuel injection pump and governor, which is a part of the fuel injection pump. The characteristic features of the fuel injection pump and governor, resulting from their construction is also effective an the performance and behaviour of the Diesel engine. In this study a Diesel engine fuel injection pump with a pneumatic governor is adapted with a mechanical governor and the changes in the performance and working conditions of the engine is examined. The results of the engine tests have been evaluated to decide on which governor is giving optimum performance on engine. - 11 -