Structure and NOx uptake properties of Fe-Ba/Al2O3 as a model NOx storage material
Model NOx depolama malzemesi olan Fe-Ba/Al2O3 malzemesinin yapısal ve NOx alım özellikleri
  1. Tez No: 246728
  2. Yazar: EMİNE KAYHAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMRAH ÖZENSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada, barium oksit destekli alumina malzemeleri ve demir içeren bileşiklerin yapıları ve azot-oksit turevlerini depoloma davranışları incelenmiştir.Nitratlanmış numunelerde, depolanan baryum nitrat birimlerinin yüzey dağılımının ve ısıl kararlığının, bu birimlerin demir-içeren alanlarla ve destek malzemesiyle olan etkileşimine bağlı olduğu saptanmıştır. Demir-içeren malzemelerde depolonan nitratların farklı ısıl kararlılıkları olduğu gözlemlenmiştir. Bunun yanısıra XRD verisi, yüksek sıcaklıklardaki baryum aluminat oluşumunun demir varlığında azaldığını ortaya çıkarmıştır. Ayrıca, demir varlığının, aluminanın gamadan alfaya faz dönüşüm sıcaklığını düşürdüğü gözlemlenmiştir.323 K'de yapılan FTIR azot dioksit adsorpsiyon deneyleri, başlangıçtaki gaz dozlamaları sonucunda, tüm numunelerde nitrit oluşumunu göstermiştir. Buna ek olarak, demir-içeren yüzeylerde nitrosil oluşumu da gözlemlenmiştir. Daha sonraki dozlar, nitrit kaynaklı bandı nitrata dönüştürmüştür. Ayrıca, demir içeren malzemelere yapılan azot dioksit adsorpsiyon deneyleri, yüzey/bidentate nitratlarındaki artışla sonuçlanmıştır. Sıcaklığa bağlı FTIR deneyleri, yığın/bulk nitratların yüzey nitratlarına kıyasla ısıl olarak daha kararlı olduğunu göstermiştir. Baryum/alumina sistemine ait TPD profili, numunenin FTIR sonucuyla tutarlı bulunmuş ve kısmi olarak daha yüksek sıcaklıklara kadar kararlı olan iyonik nitratların azot monoksit ve oksijen şeklinde parçalandığını, diğer taraftan yüzey nitratlarının ise azot dioksit salınımı yoluyla parçalandığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The composition effect of iron on the nature of the nitrogen oxides species and nitrogen oxide storage properties of barium oxide supported alumina was investigated. Nitrate-loaded samples were further treated at elevated temperatures in order to monitor the thermally induced structural changes.For the as prepared samples, the surface distribution and the thermal stability of the deposited barium nitrates were found to depend strongly on the interaction with the iron containing domains and the support material. It was observed that deposited nitrates have different thermal stability in iron containing samples. Besides, XRD data revealed that barium aluminate formation at elevated temperatures was diminished to a certain extent in the presence of iron. Moreover, the presence of iron depressed the gamma to alfa phase transformation temperature of alumina.FTIR experiments revealed that nitrogen dioxide adsorption at 323 K leads to the formation of nitrites for all of the samples at the initial introduction. In addition, iron containing samples indicate nitrosyl formation as well. With further doses, nitrite bands were converted into nitrate signals. Nitrogen dioxide adsorption on the samples containing Fe resulted in the accentuation of the surface/bidentate nitrates. Temperature dependent FTIR experiments showed that bulk nitrates were thermally more stable than the surface nitrates. TPD profile for barium/alumina sample was also found to be in line with the FTIR results, indicating that the high-temperature decomposition of bulk nitrates were in the form of nitric oxide and oxygen while the surface nitrates decomposed at lower temperatures and mostly as nitrogen dioxide.