Three-dimensional video coding on mobile platforms
Mobil platformlar üzerinde üç-boyutlu video kodlanması
- Tez No: 246729
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT ONURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Kablosuz iletişim ağlarının ve cep telefonlarının çoğulortam özelliklerinin gelişmesi ile, yakın zamanda üç-boyutlu (3B) video teknolojilerinin, öncellikle sadece yeniden oynatma biçiminde ve daha sonra 3B görüntülü konuşma olarak cep telefonlarına uygulanması beklenmektedir. En güncel 2B video kodlama standardı olan H.264/MPEG-4 AVC'nin önceki standardlara göre daha etkili kodlama sunması nedeniyle, en yaygın olarak kullanılan 3B video veri biçimlerinin kodlanma teknikleri bu standardı baz almaktadır. En yaygın 3B video veri biçimleri arasında çok-bakışlı video, video-artı-derinlik, çok-bakışlı video-artı-derinlik ve katmanlı derinlikli video bulunmaktadır. Bulunan en basit 3B video veri biçimi olması nedeniyle, mobil platformlarda kullanmak amacıyla, çok-bakışlı videonun bir özel durumu olan geleneksel stereo video veri biçimi seçilmiştir. Geleneksel stereo video için en iyi kodlama tekniğini belirlemek amacıyla eş-anlı kodlama, çok-bakışlı kodlama ve bakışlar arası tahmin olmadan karışık-çözünürlüklü stereoskopik kodlama teknikleri basit kodlama düzenleri kullanılarak öznel sınama yöntemi ile karşılaştırılmıştır. Yapılan öznel sınamalarda, kullanılan sınama ortamı için çok-bakışlı kodlama en iyi görsel başarımı sağlarken, bakışlar arası tahmin olmadan karışık-çözünürlüklü stereoskopik kodlama da bazı sınama dizilerinde ve özellikle düşük bit hızlarında tatmin edici sonuçlar vermiştir. Bu sınamalar sonrasında Joint Video Team'in örnek çok-bakışlı kodçözücüsü, ZOOM OMAP34x Mobile Development Platform üzerinde çalıştırılmak üzere uyarlanmıştır. Yapılan kod çözümü sınamaları 640x352 çözünürlüklü videolarda, birim saniyede ortalama dört stereo çerçeve kod çözümü ile sonuçlanmıştır. Başarımı artırmak amacıyla, kod çözücü yazılımının proıli çıkarılmış ve en talepkar algoritmalar bütünleşik sayşal sinyal işleme biriminde (DSP) çalıştırılmak üzere uyarlanmışlardır. Yapılan sınamalar sonucunda DSP üzerinde %25 ile %60 arasında başarım kazancı elde edildiği gözlemlenmiştir. Ancak mobil platformun tasarımı ve yazılımın yapşından dolayı, ana işlem birimi ve DSP arasındaki iletişim için gereken sürenin yüksek olduğu ve elde edilen başarım kazançlarını etkisiz bıraktığı belirlenmiştir. Bu nedenle, DSP üzerinde başarım elde etmek için yazılımın yapısı değiştirilerek bu iletişim bağının olabildiğince az kullanılacak biçime getirilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the evolution of the wireless communication technologies and the multimedia capabilities of the mobile phones, it is expected that three-dimensional (3D) video technologies will soon get adapted to the mobile phones. This raises the problem of choosing the best 3D video representation and the most efficient coding method for the selected representation for mobile platforms. Since the latest 2D video coding standard, H.264/MPEG-4 AVC, provides better coding efficiency over its predecessors, coding methods of the most common 3D video representations are based on this standard. Among the most common 3D video representations, there are multi-view video, video plus depth, multi-view video plus depth and layered depth video. For using on mobile platforms, we selected the conventional stereo video (CSV), which is a special case of multi-view video, since it is the simplest among the available representations. To determine the best coding method for CSV, we compared the simulcast coding, multi-view coding (MVC) and mixed-resolution stereoscopic coding (MRSC) without inter-view prediction, with subjective tests using simple coding schemes. From these tests, MVC is found to provide the best visual quality for the testbed we used, but MRSC without inter-view prediction still came out to be promising for some of the test sequences and especially for low bit rates. Then we adapted the Joint Video Team's reference multi-view decoder to run on ZOOM OMAP34x Mobile Development Kit (MDK). The first decoding performance tests on the MDK resulted with around four stereo frames per second with frame resolutions of 640x352. To further improve the performance, the decoder software is profiled and the most demanding algorithms are ported to run on the embedded DSP core. Tests resulted with performance gains ranging from 25% to 60% on the DSP core. However, due to the design of the hardware platform and the structure of the reference decoder, the time spent for the communication link between the main processing unit and the DSP core is found to be high, leaving the performance gains insignificant. For this reason, it is concluded that the reference decoder should be restructured to use this communication link as infrequently as possible in order to achieve overall performance gains by using the DSP core.