Accurate and efficient solutions of electromagnetics problems with the multilevel fast multipole algorithm
Elektromanyetik problemlerin çok seviyeli hızlı çokkutup yöntemiyle doğru ve verimli çözümleri
  1. Tez No: 246755
  2. Yazar: ÖZGÜR SALİH ERGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT GÜREL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 605
Özet
Çok seviyeli hızlı çokkutup yöntemi (ÇSHÇY), çok sayıda bilinmeyen içeren elektromanyetik problemlerinin hızlı ve etkin çözümleri için kullanılan güçlü bir metottur. Bu yöntem sayesinde, iteratif çözücülerin ihtiyaç duyduğu matris-vektör çarpımlarının karmaşıklığı düşürülebilmekte ve geleneksel yöntemlerle incelenemeyenbüyük ölçekli problemlerin çözümleri mümkün hale gelmektedir. Öte yandan, ÇSHÇY ile gerçekleştirilen çözümlerin verimi ve doğruluğu, integral denklemi formülasyonu, ayrıklaştırma, iteratif çözücü, öniyileştirici, hesaplama platformu, paralelleştirme, ve sayısal uygulamanın detayları gibi pek çok etkene bağlıdır. Bu tez, gerçek yaşamda karşımıza çıkan ve üç boyutlu karmaşık cisimler içeren saçılım ve ışınım problemlerinin çözümleri için yüksek kabiliyetli ÇSHÇY uygulamaları geliştirme konusundaki çalışmalarımız üzerinedir.
Özet (Çeviri)
The multilevel fast multipole algorithm (MLFMA) is a powerful method for thefast and efficient solution of electromagnetics problems discretized with large numbers of unknowns. This method reduces the complexity of matrix-vector multiplications required by iterative solvers and enables the solution of large-scale problems that cannot be investigated by using traditional methods. On the other hand, efficiency and accuracy of solutions via MLFMA depend on many parameters, such as the integral-equation formulation, discretization, iterative solver, preconditioning, computing platform, parallelization, and many other details of the numerical implementation. This dissertation is based on our efforts to develop sophisticated implementations of MLFMA for the solution of real-life scattering and radiation problems involving three-dimensional complicated objects with arbitrary geometries.