Implementation of a broadband multilevel fast multipole algorithm for multiscale electromagnetics problems
Geniş bantlı çok-seviyeli hızlı çokkutup yönteminin çok-ölçekli elektromanyetik problemler için gerçekleştirilmesi
- Tez No: 430269
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VAKUR BEHÇET ERTÜRK, DOÇ. DR. ÖZGÜR SALİH ERGÜL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
Hesaplamalı fizikte kullanılan hızlı çokkutup yöntemi (HÇY) ile bu yöntemin çok-seviyeli biçimi olan çok-seviyeli hızlı çokkutup yöntemi (ÇSHÇY), frekans uzayında integral denklemlerinin (ID) çözümü için bilinen en iyi metotlardandır. ÇSHÇY, Helmholtz tipi elektromanyetik problemlere tam-dalga çözümleri sunabilmesi sayesinde, hesaplamalı elektromanyetik (HEM) camiası içinde büyük kabul görmektedir. Bu yöntem, uygun integral denkleminin önceden belirlenmis formülasyonlara dayanarak ayrıklastırılabilmesi ve N sayıda bilinmeyen için O(N logN) karmasıklıgı ile sayısal olarak çözülebilmesi ile gerçeklestirilmektedir. Bu doktora tezinde, genis bir aralıkta örgü boylarıyla ayrıklastırılan çok ölçekli elektromanyetik problemlerinde kullanılabilecek, biri yüzey integral denklemleri (YID), digeri ise hacim integral denklemleri (HID) için, ÇSHÇY kapsamında gelistirilmis iki genis bantlı ve verimli yöntem sunmaktayız. Orjinal bir kavram olan ve sadece önceden belirlenen bir popülasyon esiginden daha kalabalık kutuların küçük kutulara bölündügü tamamlanmamıs-yaprak agaç yapılarından yararlanılarak, iki tipteki ID için de kullanılabilen çok yönlü bir yöntem gelistirilmistir. Önerilen yöntem aynı dogruluk için, YID'lerde fazla agla örgülenmis yerel bölgeler içeren geometrilerde her zaman geleneksel ÇSHÇY'den daha verimli olmakta, verimliligin kıyaslanabilir oldugu durumlarda ise her zaman daha dogru sonuçlar vermektedir. HID'lerde ise homojen olmayan, farklı elektriksel özelliklerden dolayı çok degisken agla örgülenmis dielektrik nesneler için, önerilen yöntemden YID'lerdekine benzer sonuçlar elde edilmesine ek olarak, bellek gereksiniminde büyük bir azalma elde edilmistir. Önerilen yöntemin geleneksel ÇSHÇY'ye kıyasla yüksek verimlilik ve dogrulugunun gösterilmesi amacıyla, kuralsal örneklerin yanı sıra gerçek hayattan da örnekler sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Fast multipole method (FMM) in computational physics and its multilevel version, i.e., multilevel fast multipole algorithm (MLFMA) in computational electromagnetics are among the best known methods to solve integral equations (IEs) in the frequency-domain. MLFMA is well-accepted in the computational electromagnetic (CEM) society since it provides a full-wave solution regarding Helmholtz-type electromagnetics problems. This is done by discretizing proper integral equations based on a predetermined formulation and solving them numerically with O(N logN) complexity, where N is the number of unknowns. In this dissertation, we present two broadband and efficient methods in the context of MLFMA, one for surface integral equations (SIEs) and another for volume integral equations (VIEs), both of which are capable of handling large multiscale electromagnetics problems with a wide dynamic range of mesh sizes. By invoking a novel concept of incomplete-leaf tree structures, where only the overcrowded boxes are divided into smaller ones for a given population threshold, a versatile method for both types of IEs has been achieved. Regarding SIEs, for geometries containing highly overmeshed local regions, the proposed method is always more efficient than the conventional MLFMA for the same accuracy, while it is always more accurate if the efficiency is comparable. Regarding VIEs, for inhomogeneous dielectric objects possessing variable mesh sizes due to different electrical properties, in addition to obtaining similar results from the proposed method, a reduction in the storage is also achieved. Several canonical and also real-life examples are provided to demonstrate the superior efficiency and accuracy of the proposed algorithm in comparison to the conventional MLFMA.