Minkowski uzayında striksiyon scroll'lu regle yüzeyler için bazı karakterizasyonlar
Some characterization for the ruled surfaces with striction scroll in Minkowski space
- Tez No: 246756
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde konunun ele alınma nedeni tartışıldı. İkinci bölümde konuya temel olan çalışmalara yer verildi. Üçüncü bölümde te regle yüzey kavramı, eğriler teorisi ve Minkowski uzayında temel kavramlar üzerinde duruldu. Dördüncü bölümde te striksiyon scroll'lu regle yüzeyler tanıtıldı.Beşinci bölüm çalışmamızın orijinal kısmını meydana getirmektedir. Bu bölümün ilk kısmında striksiyon scroll'lu regle yüzeyler için verilen kavramların Minkowski uzayındaki karşılıkları tanımlanarak açılım açıları, açılım uzunlukları ve dağılma parametreleri hesaplandı. Bu bölümün ikinci kısmında striksiyon scroll'lu regle yüzeylerin dayanak eğrisi üzerindeki çatısını, düzleminde açısı kadar döndürdüğümüzde yeni elde edilen çatısında vektörünü teğet kabul eden bir eğri elde edildi. Sonuç olarak bu eğriyi dayanak eğrisi kabul eden yüzeyin striksiyon eğrisi k olmak üzere, dayanak eğrisi k olan yeni striksiyon scroll'lu regle yüzeyler tanımlandı ve bunlarla ilgili bazı özellikler verildi.
Özet (Çeviri)
This study consist of five chapter. In the first chapter, it is discussed why this study is taken into consideration. In the second chapter, studies which is main into subject has been presented. In the third chapter, ruled surfaces in , curves theory and fundamental concepts about Minkowski space has been examined. In the fourth chapter, ruled surfaces with striction scroll has been presented in .The fifth chapter is the original part of this study. In the first section of the chapter, by acquiring the equivalents, which are in the 3-dimensional Minkowski space , of the concepts which are defined, apex angels, apex segments and distribution parameters of the ruled surfaces with striction scroll have been calculated. In the second section of the chapter, for a given be a frame on the striction curve of the ruled surfaces with striction scroll, by rotating angle . We obtained a new curve with frame. Consequently, we defined the ruled surfaces with striction scroll which have this curve as a base curve (striction curve(k)) and some properties of this surfaces are given.