Toplu taşımadaki doğalgazlı otobüslerin co2 emisyonlarına etkileri
The effects of natural gas buses on carbon dioxide emissions in public transportation
- Tez No: 246771
- Danışmanlar: PROF. DR. CEM SORUŞBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Otomotiv Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Dünyadaki sera gazlarının artması, küresel sıcaklıklarda da artışa neden olmaktadır. Özellikle fosil yakıtlardan ortaya çıkan CO2 emisyonları küresel ısınmayı yaklaşık % 60 oranında etkilemektedir. Sanayi devriminden sonra bu yakıtların hızlı bir şekilde tüketilmesi ile dünya sıcaklığında 0.4 ile 0.6 0C artış gözlemlenmiştir. Bu yüzden daha düşük emisyonlara sahip ucuz alternatif yakıtların kullanılması gereklidir. Doğalgaz da bu alternatif yakıtlar arasından hem ucuzluğu, hem de az CO2 emisyonu nedeniyle en çok öne çıkan fosil yakıttır. Toplu taşımacılıkta kullanılan otobüslerin çoğunun dizel motorlu olduğu düşünülürse, bu otobüslerin doğalgazlı otobüslere dönüştürülmesi, bulundukları şehir içinde hava kirliliğinin azaltımında önemli bir rol oynayacaktır. Bu çalışmada, İETT Hasanpaşa Garajında bulunan 100 adet hem doğalgaz, hem de mazotla çalışan çift yakıtlı otobüslerin hem CO2 hem de maliyet açısından diğer otobüslere göre getirileri incelenmiştir. Ayrıca doğalgazın diğer yakıtlara göre emisyon ve maliyet açısından getirileri de incelenmiştir. Otobüslerin 2006 ile 2007 yıllarına ait yakıt tüketim değerleri İETT'den alınmış olup, IPCC Tier 1 yaklaşımı ile bu tüketim değerleri kullanılarak, 24 ay için de bu hesaplamalar yapılmıştır. Buna ek olarak, Matlab programı vasıtasıyla aynı otobüste hem doğalgaz motoru, hem de dizel motoru olduğu varsayılarak teorik bir hesap yapılmıştır ve bu iki motor emisyon ve maliyet bakımından birbiri ile karşılaştırılmıştır. Bu hesaplamaların sonucu olarak, diğer yakıtlara göre doğalgazın otobüslerde kullanımının, hem maliyet, hem de emisyonlar açısından ciddi bir getirisi olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The increase in greenhouse gases on world also causes an increase in global warming. Particularly, CO2 emited from fosil fuels affects global warming in approximately % 60 rate. After industry revolution, a tempeature increase between 0.4 and 0.6 0C is observed in world since these fossil fuels are consumed rapidly. Therefore, alternative fuels should be used. Natural gas comes into prominence from these alternative fuels since it is cheaper and has low CO2 emissions. Considering many of buses used in public transportation are diesel, converting them to natural gas also plays an important role for reduction in air pollution of the city. In this study, 100 dual buses that are in İETT Hasanpaşa Garage, are observed with regard to CO2 emissions as well as their cost according to other buses. Also, natural gas is observed for its profit according to other fosil fuels considering CO2 emissions and cost. The consumed fuel values of the buses related to 2006 and 2007 are taken from İETT and by using these values, calculations are done for 24 months according to IPCC Tier 1 Method. In addition to this, by means of Matlab software, supposing that a bus has a diesel engine as well as natural gas engine on it, a calculation is done theoretically and the engines are compared as their cost and emissions. According to the results, the usage of natural gas on buses with respect to other fuels provides a significant profit on account of CO2 emissions and cost.