İçerisinde parçacık bulunan yer çekimi akımlarının benzerlik çözümlerinin asimptotik yöntemlerle elde edilmesi
Finding similarity solutions of particle driven gravity currents via asymptotic methods
- Tez No: 246778
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NALAN ANTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada, içerisinde parçacık bulunan yer çekimi akımlarının benzerlik çözümleri elde edilmeye çalışılmıştır. Bunun için öncelikle içerisinde parçacık bulunmayan yer çekimi akımı problemi ele alınmış, problem için model oluşturulmuş ve benzerlik çözümleri boyut analizi tekniği kullanılarak analitik olarak elde edilmiştir. Daha sonra içerisinde parçacık bulunan yer çekimi akımı problemi için model oluşturulmuş, basıncın hidrostatik olduğu ve olmadığı kabulleri altında hareket denklemleri elde edilmiştir. Sonuç olarak, literatürde yer alan ortalama alan denklemleri ele alınmış ve benzerlik çözümleri asimptotik yöntem yardımıyla elde edilmiştir. Ayrıca, boyut analizi tekniğiyle de içerisinde parçacık bulunan yer çekimi akımı probleminin benzerlik çözümlerini sayısal olarak vereceği düşünülen diferansiyel denklem takımı elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, similarity solutions of particle driven gravity currents are aimed to be determined. First of all, the case of gravity currents with no particle is considered and a model for this problem is developed. Similarity solutions of gravity currents with no particle are obtained analytically by using dimensional analysis. Then the problem of particle driven gravity currents is modelled, governing equations are gained under the assumptions of hydrostatic and nonhydrostatic pressure. Finally, by considering average field equations which already exist in literature, similarity solutions are obtained by using asymptotic methods. On the other hand, the differential equation system which is supposed to give the similarity solutions of particle driven gravity currents numerically is derived by dimensional analysis.