Coğrafi bilgi sistemleri yardımı ile koşullu yer belirleme analizi
Analysis of multicriteria location choice using geographical information systems
  1. Tez No: 246780
  2. Yazar: CAN DENİZ ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZHAN İPBÜKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geomatik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Yeni açılması planlanan bir eczane alanı yer seçim süreci, çoğu mekânsal bilgiden oluşan pek çok faktörün ve kriterin değerlendirilmesini gerektirir. Yüksek Lisans tezi kapsamında yapılan bu çalışma yeni açılacak eczane alanı yer seçim sürecinde CBS'nin kullanımı ile daha kabul edilebilir bir eczane yeri kararı alınabilmesi konusunda bir araştırma niteliği taşımaktadır. Araştırma Şişli bölgesinde seçilen beş pilot mahalle üzerinde Coğrafi bilgi sistemleri aracılığı ile en uygun yer planlaması çalışması niteliğindedir. Çalışmada; bölgedeki mekânsal veriler incelenerek yeni açılması planlanan eczaneler için yer seçimi sonucunu vermeye yönelik çeşitli sorgulamalar üzerinden optimum çıkarımlar yapılmıştır. Yer seçimi kararları çoklu sorgulamalarla desteklenen bir yapıdadır. Çalışma bina kullanımları ve arsa değerleri incelenerek CBS tabanlı ESRI ArcMap yazılımı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlar zamansal olarak irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Location choice process of a pharmacy to be opened for the first time requires the evaluation of many factors and criterias which consists of spatial information mostly. This study conducted within the consept of masters degree thesis is a research on the usage of Geographical Information Systems to determine a more acceptable pharmacy location in the process of deciding the space for a pharmacy to be newly opened . This research is a study to assess the most convenient location planning via Geographical Information Systems on 5 selected pilot districts located in Sisli area. Optimum inferences are obtained from the analysis of various spatial data to reach the best results for a newly opened pharmacy?s location. Resolutions for location selection are supported by multiply inquiries. The study is performed by examining building and territory values and also using GIS based ESRI ArcMap software. Acquired results are studied carefully.