Flight simulation and control of fixed-wing aircraft
Sabit kanatlı uçakların uçuş benzetimi ve kontrolu
- Tez No: 246816
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TURAN SÖYLEMEZ, PROF. DR. MEHMET ŞERİF KAVSAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uçak Mühendisliği, Aircraft Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uçak ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada, sabit kanatlı uçakların dinamiği araştırılmıştır. Uçuş kontrol sistemlerinin gelişimi tarihsel olarak anlatılmıştır. Bir taşıma uçağı model olarak seçilmiştir. Uçağın hareket denklemlerinde kullanılan uçak kararlık ve kontrol türevleri, gövde eksen takımına göre uçak geometrisi ve uçuş koşulu AAA yazılımında modellenerek elde edilmiştir. Uçağın doğrusal ve doğrusal olmayan dinamik modeli gövde eksen takımına göre oluşturulmuştur. Doğrusal olmayan denklemler sayısal olarak 4. mertebe Runge Kutta yöntemi kullanılarak, doğrusal denklemler ise hem sayısal olarak 4. mertebe Runge Kutta hem de kesin olarak Laplace dönüşüm yöntemleri kullanılarak çözülmüştür. Uçağın elevator kontrol yüzeyinin değişimlerine verdiği yanıt 3 farklı yöntemle çözülerek kıyaslanmıştır. Kararlılık analizi ilk olarak belli bir uçuş koşulunda uçağın boylamsal hareketi için elde edilen tranfer fonksiyonlarından yararlanılarak yapılmıştır. Uçağın karekteristik denkleminden kısa ve uzun modları hesaplanmıştır. Ayrıca uçağın boylamsal hareketi, Bode çizimi yardımıyla da incelenmiştir. Bir taşıma uçağının uçuş zarfında uçuş kararlık ve kontrol türevlerindeki belirsizlik anlatılmıştır. İki kararlık türevi belirsiz parametre olarak saptanmıştır. Daha sonra dayanıklı uçuş kararlılık analizinde kullanılacak olan Kenar ve Bialas yöntemleri tanıtılmıştır. Tüm olası uçuş koşulları için kararlılık analizi bu iki teorem kullanılarak elde edilen dört polinomun kararlılık analizine indirgenmiştir. Dolayısıyla uçuş kararlılık analizi, bu iki belirsiz kararlık türevinin olası her değişimi için kolaylıkla yapılmıştır. Farklı koşullardaki sabit kanatlı uçakların üç ve altı serbestlik dereceli denge analizleri çalışılmıştır. Üç serbestlik dereceli denge analizi, yatay bir düzlemdeki uçağın hareketine uygulanmıştır. Altı serbestlik dereceli denge analizi, sabit bir irtifada sabit bir yarıçapla dönüş yapan bir uçak için uygulanmıştır. Denge analizleri, Gauss-Seidel ve Newton Raphson yöntemleri kullanılarak yapılmıştır. Bu yöntemler kıyaslamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the dynamics of fixed-wing aircraft is investigated. The historical development of flight control systems is explained. A transport aircraft is studied. Aircraft stability and control derivatives, which are used in equations of motion of aircraft, are obtained by modelling the aircraft geometry and the given flight condition with respect to the body-axis system at AAA software. Linear and nonlinear dynamic model of the aircraft is obtained with respect to body-axis system. Nonlinear equations are solved by using the 4th order Runge Kutta method numerically and linear equations are solved by using both the 4th order Runge Kutta method numerically and Laplace Transformation method exactly. The aircraft response to elevator deflection is compared by three different approaches. Firstly, the stability analysis is performed by using transfer functions obtained from longitudinal equations of aircraft motion for a given flight condition. The aircraft modes are calculated from characteristic equation. Moreover, longitudinal motion of aircraft is investigated by Bode Plot. The uncertainty of stability and control derivatives is explained. Then, two stability derivatives are determined as uncertain parameters. Afterwards, the Edge and Bialas theorems, which are used for robust flight stability analyses, are introduced. Stability analysis for all possible conditions in the flight envelope is reduced to the stability analysis of four polynomials using these two theorems. Thus, instead of analysing the system for all possible conditions, the stability analysis of aircraft is performed only by invastigating the stability of these four polynomials which are obtained easily. Three and six degree of freedom trim analyses are performed by using the Gauss-Seidel and the Newton-Raphson methods for aircraft in different conditions.These methods are compared.