System identification and control of a fixed wing aircraft by using flight data obtained from X-plane flight simulator
X-plane uçuş simulasyonundan elde edilen uçuş datası kullanılarak sabit kanatlı bir hava aracının sistem modeli belirlenmesi ve kontrolü
  1. Tez No: 489549
  2. Yazar: ENDER ÇETİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ TÜRKER KUTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu tezde, bir hava aracının doğrusal uzay parametre modeli sayısal integrasyon sistem belirleme methodu uygulanması ile elde edilmiştir. X-Plane uçuş simülasyon proğramı kullanılarak uçuş test verileri toplanmış ve bu test verileri sistem belirleme methodu içerisinde kullanılmıştır. X-Plane uçuş simülasyonu içerisinde, kontrol yüzeyleri farklı türde girdilerle aktif duruma getirilerek uçuş testleri gerçekleştirilmiştir. Sistem belirleme yöntemi ile elde edilen doğrusal modeller, doğrusal modele girdi gönderilip çıkan sonuçlar X-Plane uçuş veri çıktıları ile karşılaştırılarak modellerin tutarlılığı onaylanmıştır. Belirlenen doğrusal modeller otopilotların tasarlanmasında kullanılmıştır. Hava aracının dinamik karakterini değiştirmek amacıyla kutup yerleştirme methodu kullanılarak kararlılık artırma sistemi tasarlanmıştır. İlk önce, hava aracı, modlarına sönümleme eklenerek kolayca uçması sağlanmıştır. Daha sonra sönümleme azaltılarak, zayıf kullanma kalitelerine sahip uçağın dinamik davranışı gözlemlenmiştir. Sistem modeli belirleme ve geri beslemeli kontrol çalışmaları Matlab/Simulink çevresinde yerine getirilmiş ve X-Plane ile bağlantı UDP (Kullanıcı Veribloğu İletişim Kuralları) ile sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a linear state-space model of an aircraft is obtained by applying numerical integration system identification method. Flight test data used in the system identification is obtained by using X-Plane flight simulation program. In X-Plane Flight Simulator, the flight tests are made by using different excitations on the control surfaces. The linear models obtained by system identification are verified by applying the inputs to the linear model and then the outputs are compared with the X-Plane flight data. The identified linear models are used to design autopilots. Stability augmentation systems have been designed to alter dynamic character of the aircraft by using pole placement method. First the aircraft is made easier to fly by adding damping to its modes. Then damping is reduced to mimic dynamic behavior of an aircraft with poor handling qualities. Both system identification and feedback control studies are performed in Matlab/Simulink environment and connection with X-Plane is established via UDP (User Datagram Protocol).