Optical modulation and spectroscopy with silicon microspheres
Silisyum mikroyuvarlar ile ayarlama ve izge gözlemlemesi
- Tez No: 246827
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ SERPENGÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
- Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Çağımızda mikroelektroniğin ve mikrooptiğin tümleşik devre üzerinde birleştirilmesi için araştırmalar yapılmaktadır. Önemli miktarda araştırma mikroyuvarların çeşitli optik özelliklerini bildirmiştir. Yüksek kalitedeki yapı tabanlı çınlamalara sahip olan mikro-yuvarlar gelişmiş çınlaç uygulamaları için araştırılmıştır. Hem yuvarlak bir yapıya sahip olmaları hem de üstün optoelektronik özellikleri ile silisyum mikroyuvar geleceğin tümleşik devre fotonik uygulamalarında kullanılmak için güçlü bir adaydır. Bu çalışmada silisyum mikroyuvarlar optik dalga kılavuzu kullanılarak, S-bandında iletim ve esnek saçılma izgeleri gözlemlenmiştir. Daha sonra yuvarın iki karşıt tarafında bulunan altın elektrodlar kullanılarak yuvara gerilim uygulanmıştır. Elektriksel sinyal yardımıyla optik ayarlama, elektrik ve manyetik kutuplaşımlar için hem iletim izgesinde hem de esnek saçılma izgesinde gözlemlenmiştir. Buna ek olarak değişik çalışma zamanlı elektriksel sinyal kullanılarak yuvarın yapı tabanlı çınlamalarının izgesi gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Remarkable amount of research is being devoted to the merger of microelectronics and microphotonics on a single silicon chip. Additionally, substantial amount of research has demonstrated a variety of optical functionalities for microspheres. Possessing high quality factor morphology dependent resonances, microspheres have been investigated in resonant cavity enhanced optoelectronic applications. Silicon microspheres, combining the advantage of both the spherical shape and the optoelectronic properties of silicon are ideal candidates for integrated photonics. In this work, silicon microspheres have been excited in the S-band using optical fiber half couplers. The transmission spectra and the elastic scattering spectra from a silicon microsphere have been obtained. Potential difference is applied to the silicon microsphere using two gold electrodes placed on the reciprocal sides of the silicon microsphere. Optical modulation has been observed in both the transmitted and the 90o elastic scattered spectra for the transverse electric and transverse magnetic polarizations. The applied voltage at increasing duty cycles provided promising results about the spectral signature of the morphology dependent resonances.