The improved hydrogen release of sodium amide-sodium borohydride system with transition metal additions and investigations of new amide-borohydride systems as potential hydrogen storage materials
Sodyum amid-sodyum borohidrit sisteminin geçiş metalleri ilavesiyle hidrojen verme özelliklerinin geliştirilmesi ve yeni amid-borohidrit sistemlerinin hidrojen depolama malzemeleri olarak incelenmesi
  1. Tez No: 246847
  2. Yazar: CEVRİYE KOZ
  3. Danışmanlar: PROF. MEHMET SUAT SOMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Mühendislik Bilimleri, Bioengineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışma iki ana başlıktan oluşmaktadır. Çalışmanın ilk kısmı NaNH2-NaBH4 sisteminin hidrojen verme özelliklerinin geliştirilmesi üzerine yoğunlaşmıştır. Bu amaçla, numuneler sodyum amid ve sodyum borohidritin farklı mol oranlarında bilyeli değirmen tekniğiyle sentezlenmiş ve geçiş metalleri de sisteme katalizör olarak eklenmiştir. Bilyeli değirmenle hazırlanan bütün numunelerden ? -Na2BNH6 elde edilmiş olup, termal yolla sentezlenmiş numunelerle aynı termal bozunma özelliklerini göstermiştir. Kütle spektroskopisi ve termal analiz sonuçlarına göre kütlece %5'lik Pt, Pd, PtCl2 ve PdCl2 eklemeleri NaNH2-NaBH4 sisteminin hidrojen verme sıcaklığını 553 K' den yaklaşık olarak 30 ila 60 K kadar düşürmeyi başarmıştır. Sistemin hidrojen verme sıcaklığında en önemli düşüş karbon siyahı üzerine tutturulmuş Pt ve Pd' un eklenmesiyle gözlemlenmiştir. Kütlece % 5,6'lık eklenen Pt/Vulcan carbon sistemin hidrojen verme sıcaklığını 553 K' den 397 K' e düşürürken, kütlece % 2,9'luk Pd/Black Pearls hidrojen verme sıcaklığını yaklaşık olarak 121 K kadar azaltmıştır. Sistemin dekompozisyonundan sonra oluşan ürünün (Na3BN2) hidrojeni geri alma özellikleri incelenmiştir. Katalizör kullanılmadan elde edilen Na3BN2 ve kütlece % 5,6'lık Pt/Vulcan carbon eklenmiş Na3BN2 örnekleri 10 saat boyunca sırasıyla 473 K' de 400 bar hidrojen ve 373 K' de 350 bar hidrojen yüklenmesine maruz bırakılmıştır. Bu deneyler sonucunda, örneklerin X-ray kırınım spektroskopisinde NaH oluşumu dışında herhangi bir değişiklik gözlemlenmemiştir. Bu sonuçlar, belirtilen şartlar altında sodyum amid ? sodyum borohidrit sisteminin hidrojen verme reaksiyonunun tersinir olmadığını göstermektedir.Çalışmanın ikinci kısmında, 2:1 ve 1:1 molar oranlarda hazırlanmış alkali metal kompleks hidritlerinin (LiNH2-NaBH4, LiNH2-KBH4 ve NaNH2-KBH4) termal bozunma özellikleri termal analiz ve kütle spektroskopisi yardımıyla incelenmiştir. Reaksiyonlar sonucunda oluşan ara fazlar ve son ürünler X-ray kırınım spektroskopisi, DTA/TG, kütle ve titreşim spektroskopisiyle karakterize edilmiştir. Termal analiz ve kütle spektroskopisi sonuçlarına göre LiNH2-NaBH4 ve LiNH2-KBH4 sistemleri hidrojen vermeye sırasıyla 621 K ve 682 K' de başlamaktadır. LiNH2-NaBH4 sistemi hidrojeni iki aşamada verirken, LiNH2-KBH4 sistemi hidrojeni yüksek miktarda NH3 gazı ile tek basamakta verir. Bu iki sistemin termal bozunmasıyla oluşan ürünler (Li3BN2, Na ya da K ve B) benzerlik göstermektedir.Yukarıda bahsedilen iki sistemden farklı olarak, NaNH2-KBH4 sistemi hidrojen vermeye 597 K' de başlar ve maksimum hidrojen salınımı 700 K' de gözlemlenir. Bu sistemin termal bozunması sonucunda oluşan son ürün şimdiye dek bilinmeyen tetragonal uzay gruba ( I 4/mmm (No.139)) sahip bir nitridoborittir. Bu nitridoboritin, Na2KBN2, latis parametreleri a = 4,2359(0) Å, c = 10,3014(2) Å ve Z = 2 şeklinde hesaplanmış ve kristal yapısı 8 Sodyum, 6 Potasyum ve merkezde de lineer [N ? B ? N]3 ?? bileşenlerinden oluşan `elongated rhombic dodecahedron' olarak tanımlanmıştır. Boron ve nitrojen atomları arasındaki bağ uzunluğu 1.357(4) Å olarak hesaplanmıştır. Na2KBN2 bileşiğinin titreşim spektroskopi ölçümleri yapılmış ve bu ölçümler lineer [N ? B ? N]3 ?? gruplarının D ? h simetrisine sahip olduğu temel alınarak yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The present study consists of two main parts. The first one is focused on improvement of the hydrogen release behavior of NaNH2-NaBH4 system. For this purpose, samples with different molar ratios of the constituents -sodium amide and sodium borohydride- were prepared by using ball-milling technique and transition metal additives as catalysts. In all cases, the product obtained after ball-milling was ? -Na2BNH6 exhibiting the same thermal decomposition behavior as the previously synthesized one by the thermal method. According to the results of Mass Spectroscopy and DTA/TG, the addition of ~ 5 wt% of Pt, Pd, PtCl2 and PdCl2 decreased the dehydrogenation temperature of NaNH2-NaBH4 system approximately by 30-60 K. The most significant decrease in the hydrogen release temperature was observed in the presence of Pt/Vulcan carbon and Pd/Black Pearl. With the addition of 5.6 wt% Pt/Vulcan carbon, the temperature for hydrogen release decreased from 553 to 397 K, and a marked shift of 121 K was detected for the addition of 2.9 wt% Pd/Black Pearls. The hydrogen uptake experiments were performed at 473 K and 400 bar H2 for pure Na3BN2 and at 373 K and 350 bar H2 pressure for samples with 5.6 wt% Pt/Vulcan carbon addition, respectively. No change was observed in the XRPD diagrams of the samples after hydrogen loading, except for the formation of NaH. The results indicate that the hydrogenation process for the sodium amide-borohydride system is not reversible under the given conditions.In the second part of the study, the reaction conditions of the mixed alkali metal complex hydride systems of LiNH2-NaBH4, LiNH2-KBH4 and NaNH2-KBH4 (2:1 and 1:1 molar ratio) were investigated by using thermal and mass spectroscopic methods. The resulting intermediate and final products were characterized by X-ray powder diffraction, DTA/TG and vibrational spectroscopy (FT-Raman, FT-IR). According to the results of the DTA/TG and Mass spectroscopic measurements, the hydrogen release for the LiNH2-NaBH4 and LiNH2-KBH4 systems starts at 621 K and 682 K, respectively. While the dehydrogenation process of the LiNH2-NaBH4 samples occurred in two steps, the latter decomposed in a single step, accompanied by high amount of NH3 release. For both cases, the decomposition products identified were practically the same: Li3BN2, Na or K (trace) and amorphous boron.Unlike the aforementioned two systems, the dehydrogenation for the NaNH2-KBH4 mixture starts at 597 K and peaking out at 700 K. The final product after the dehydrogenation process turned out surprisingly to be a hitherto unknown ternary nitridoborate, Na2KBN2, which crystallizes in the tetragonal space group I 4/mmm (No.139) with a = 4.2359(0) Å, c = 10.3014(2) Å and Z = 2. The crystal structure is characterized by elongated rhombic dodecahedra formed by 8 Na and 6 K atoms each which are centered by the linear [NBN]-3 moieties. The (BN) bond lengths are 1.357(4) Å. The vibrational spectra of Na2KBN2 were measured and interpreted based on the D ? h symmetry of the linear [NBN]-3 groups.