Sodyum borhidrür (NaBH4) temelli hidrür kompozitlerin hazırlanması ve hidrojen depolama özelliklerinin incelenmesi
Preparation of sodium borohydride (NaBH4)-based hydride composites and investigation of their hydrogen storage properties
- Tez No: 414158
- Danışmanlar: PROF. DR. SABRİYE PİŞKİN, YRD. DOÇ. DR. AYSEL KANTÜRK FİGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Düşük ağırlığa sahip kompleks hidrürler hidrojen depolama ortamı olarak oldukça dikkat çekici malzemelerdir. Bu malzemelerden hidrojen salınım hızı çeşitli katalizörlerle geliştirilmektedir. Bu tez çalışmasında; düşük ağırlıklı kompleks hidrürlerden biri olan sodyum borhidrür temel alınarak, güvenli ve kontrol edilebilir hidrojen üretmek amacıyla hidrür kompozitler hazırlanmıştır. Elde edilen kompozitlerin hidrojen depolama özellikleri hidroliz reaksiyonları gerçekleştirilerek incelenmiştir. Hidroliz reaksiyonlarını geliştirmek adına demir-bor kaynaklı (Fe-B) katalizörler kimyasal indirgeme metodu ile üretilmiş ve bu katalizörlerin yapısal özellikleri karakterize edilmiştir. Sonuç olarak, güvenli ve kontrol edilebilir hidrojen depolama ortamı için NaBH4 temelli NaBH4-NH3BH3 kompozitlerin kullanılabileceği görülmüştür. Ayrıca NaBH4, NH3BH3 ve NaBH4-NH3BH3 kompozitlerin katalitik hidroliz reaksiyonu için Fe-B temelli katalizörlerin kullanılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Low weight complex hydrides are highly remarkable materials as hydrogen storage medium. Hydrogen release rate from these materials is improved by various catalysts. In this study; in order to produce safe and controllable hydrogen, hydride composites were prepared. Sodium borohydride which is one of light weight complex hydrides was based as main material. Hydrogen storage properties of obtained composites were investigated by performing hydrolysis reactions. In order to improve the hydrolysis reactions, iron-boron (Fe-B) contained catalysts were synthesized by chemical reduction method and structural properties were characterized. Consequently, it was seen that NaBH4-based NaBH4-NH3BH3 composites can be used for safe and controllable hydrogen storage medium. Besides usage of Fe-B based catalysts is suggested for catalytic hydrolysis reaction of NaBH4, NH3BH3 ve NaBH4-NH3BH3 composites.