Capacity contracts in supply chains under symmetric and asymmetric information
Simetrik ve asimetrik enformasyon durumlarında tedarik zincirlerindeki kapasite kontratları
- Tez No: 246859
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ONUR KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmada, tek üretici ve tek tedarikçiden oluşan iki kısımlı bir tedarik zincirini üç farklı talep senaryosu içinde inceledik. İlk senaryoda talep son ürün fiyatına bağlı ve belirli olarak varsayıldı. İkinci senaryoda ise son ürün fiyatı pazar tarafından belirlenmiş ürüne olan talep rastlantısal farz edildi. Son olarak da talep son ürün fiyatına bağlı ve rastlantısal olarak alındı. Bütün senaryolarda tüm tedarik zincirinin verimliliğini arttırmak için bilinen beş çeşit kontrat kullandık. Bu kontratlar, primli kontrat, doğrusal kontrat, maliyet paylaşmalı kontrat ve gelir paylaşmalı kontratlardır. Bu tezde, sadece taraflar arasında koordinasyon sağlayan kontratlara değil koordinasyon sağlamayan ancak zincirin verimliliğini arttıran kontratları da inceledik. Koordine etmeyen kontratların optimal parametrelerini bulduk ve farklı kontratların performans karşılaştırmalarını yaptık. Amacımız sistem parametrelerine bağlı olarak koordinasyonu sağlamasa da şirketler için en uygun kontratları bulmak ve taraflar arasında koordinasyon sağlayan ancak daha karmaşık kontratlar incelemenin gerekli olup olmadığını bulmaktı. Ayrıca taraflar arasında maliyetler ile ilgili asimetrik enformasyon olan durumu inceledik ve maliyet bilgisinin değerini ölçtük. Son olarak, pazar değişkenlerinin farklı kontrat kullanılan durumlarda farklı pazar sabitlerine göre değişimini sayısal bir çalışma ile inceledik.
Özet (Çeviri)
In this study, we focus on a two-party supply chain composed of a single manufacturer and asingle supplier where capacity is limited. We look into three different demand scenarios; price dependentdeterministic demand, stochastic demand and stochastic price dependent demand.In all three cases we try to improve the efficiency of the decentralized channel by consideringfive well-known contracts, namely, simple wholesale price contract, bonus contract, linear contract,cost sharing contract and revenue sharing contract.In this thesis, we do not specifically look for a coordinating contract but focuson the non-coordinating contracts as well as the coordinating ones,find the optimal contract parameters and compare the performances of different contracts with each other.We aim to find which contracts would be better to use for the companies depending on the system parameters,even if these contracts can not fully coordinate the supply chain,and if it is worth to look for a more complex but coordinating contract in these situations.We also compare the performances of the contracts for the asymmetric information models and analyzethe value of information in our models. Finally, through an extensive numerical study we investigate how the marketvariables will be affected under different contracts by the system parameters.