Blokzincir uygulamalarında başarısızlık nedenlerinin bibliyometrik analiz ile incelenmesi
Investigation of the rreasons for failure in blockchain applications with bibliometric analysis
- Tez No: 885137
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİH ENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Blokzincir teknolojisi, merkezi olmayan, güvenli ve şeffaf veri yönetim sistemleri sunarak finans, sağlık, tedarik zinciri yönetimi, gayrimenkul ve daha birçok sektörde kullanılmaktadır. 2008 yılında Bitcoin ile tanıtılan bu teknoloji, kripto para birimlerinin yanı sıra akıllı sözleşmeler ve çeşitli veri izleme uygulamalarıyla da dikkat çekmektedir. Blokzincir, merkezi olmayan yapısı ve yüksek güvenlik özellikleriyle geleneksel sistemlere alternatif sunmaktadır. Bu tez çalışmasının amacı, blokzincir uygulamalarında karşılaşılan başarısızlıkların nedenlerini bibliyometrik analiz yöntemiyle incelemektir. Çalışma, mevcut literatürü tarayarak ve analiz ederek, blokzincir teknolojilerinin hangi koşullarda ve neden başarısız olduğunu ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu analiz sayesinde, blokzincir teknolojisinin uygulanması sürecinde karşılaşılan zorluklar ve engeller daha iyi anlaşılacak ve gelecekteki blokzincir uygulamaları için yol gösterici bilgiler sunulması hedeflenmektedir. Bu çalışmada, Scopus veri tabanından blokzincir ve başarısızlık gibi kavramlar aratılarak 2779 belgeli bir veri seti elde edilmiştir. Elde edilen veriler bibliyometrik analiz aracı olan Biblioshiny kullanılarak analiz edilmiştir. Bu yöntem, araştırma konusuna ilişkin yayınların sayısı, atıf sıklığı, yazarların ülkeleri gibi nicel verileri ortaya koyarak kapsamlı bir istatistiksel bakış açısı sunmaktadır. Elde edilen verilerin analizi ve görselleştirilmesi için R programlama dilinin bibliometrix kütüphanesinden yararlanılmıştır. Sonuçlar, blokzincir teknolojisinin ölçeklenebilirlik sorunları, blokzincir platformlarının birbiriyle uyumsuzluğu, ağ güvenliği endişeleri, kullanıcı deneyimindeki eksiklikler, yetersiz gerçek dünya testleri ve hukuki belirsizlikler gibi konuların bu teknolojinin uygulanmasını zorlaştırdığını göstermektedir. Ölçeklenebilirlik sorunları, işlem kapasitesinin sınırlı olması nedeniyle ağ tıkanıklığı ve gecikmelere yol açmaktadır. Blokzincir platformlarının birbirleriyle uyumsuzluğu, farklı standartlar ve protokoller kullanılması nedeniyle veri ve işlem entegrasyonunu zorlaştırmaktadır. Ağ güvenliği, merkezi olmayan yapının getirdiği avantajlarla birlikte, kötü niyetli saldırılara karşı hassasiyet göstermektedir. Kullanıcı deneyimi ise, teknolojinin karmaşıklığı ve kullanıcı dostu olmayan arayüzler nedeniyle olumsuz etkilenmektedir. Ayrıca, yetersiz gerçek dünya testleri, teknolojinin güvenilirliğini ve etkinliğini sorgulayan sonuçlara yol açmaktadır. Hukuki belirsizlikler ise yasal düzenlemelerin eksikliği ve ülkelerin tutumları nedeniyle blokzincir uygulamalarının geliştirilmesini zorlaştırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Blockchain technology, which was first introduced with Bitcoin in 2008, offers decentralised, secure and transparent data management systems. It is currently being used across a number of different sectors, including finance, healthcare, supply chain management and real estate. This technology has attracted attention not only with regard to cryptocurrencies but also with respect to smart contracts and a variety of data tracking applications. The decentralised structure and high security features of blockchain technology offer an alternative to traditional systems. The objective of this thesis is to examine the reasons for the failure of blockchain applications through the use of bibliometric analysis. The objective of this study is to identify the conditions and reasons under which blockchain technologies fail by conducting a comprehensive review and analysis of the existing literature. This analysis will facilitate a more comprehensive understanding of the challenges and barriers encountered during the implementation of blockchain technology, thereby providing guidance for future blockchain applications. In this study, a dataset of 2779 documents was obtained by searching for concepts such as blockchain and failure in the Scopus database. The data was then analysed using Biblioshiny, a bibliometric analysis tool. This method provides a comprehensive statistical perspective by revealing quantitative data such as the number of publications, citation frequency, and the countries of the authors related to the research topic. The analysis and visualisation of the obtained data were then performed using the bibliometrix package in the R programming language. The results demonstrate that a number of factors present significant challenges to the implementation of this technology. These include issues related to scalability, interoperability between blockchain platforms, network security concerns, deficiencies in user experience, insufficient real-world testing, and legal uncertainties. The issue of scalability gives rise to concerns regarding congestion and delays within the network, which can be attributed to limitations in transaction capacity. The utilisation of disparate standards and protocols gives rise to interoperability issues, which in turn render the integration of data and transactions a challenging endeavour. Despite the advantages offered by the decentralised structure, the network remains vulnerable to malicious attacks. The user experience is adversely affected by the complexity of the technology and the lack of user-friendly interfaces. Furthermore, the lack of sufficient real-world testing raises doubts about the reliability and efficacy of the technology. The lack of regulatory frameworks and the varying stances of countries present legal uncertainties that hinder the development of blockchain applications.