Uçak yapısal parçalarında kullanılan karbon/epoksi kompozit malzemelerin yorulma davranışı
Fatigue behaviour of woven carbon/epoxy composites used as aircraft structural components
  1. Tez No: 246864
  2. Yazar: ADEM KARCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİLEK TURAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sivil Havacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmada, dokuma karbon/epoksi kompozit malzemelerin çekme-çekme ve çekme-basma çevrimsel yükleri altında yorulma davranışı incelenmiştir. [0/90] ve [0/±45/90] elyaf oryantasyonlarına sahip kompozit plakalar üretilmiş ve farklı maksimum gerilme seviyelerinde yorulma testleri yapılmıştır. R=0.1 ve -1 yük oranlarında gerilme-çevrim sayısı (S-logN eğrileri) grafikleri oluşturulmuştur. Yorulma testleri sırasında kaydedilen yük, şekil değişimi ve pozisyon verileri kullanılarak malzeme rijitliğindeki değişim numunelerin ömrü boyunca belirlenmiş ve rijitlik değişimine bağlı hasar birikim parametresi hesaplanmıştır. Belirli çevrim sayısı aralıklarında numune kenarlarından kopyalar alınarak yorulma sırasında test numunelerinde oluşan hasar tipleri belirlenmiş ve enine çatlak yoğunluğu ölçülmüştür. Hasarlı veya kırılan numunelerin hasar mekanizmalarını belirlemek ve hasar analizlerini yapmak için optik ve taramalı elektron mikroskop incelemeleri yapılmıştır. Elyaf oryantasyonu ve gerilme tipine bağlı olarak yorulma davranışındaki değişiklikler, rijitlik değişimi, hasar oluşumu/ilerlemesi ve hasar mekanizmaları dikkate alınarak açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, fatigue behaviour of woven carbon/epoksi composite materials has been investigated under tension-tension and tension-compression cyclic loading. Fatigue experiments of the composite laminates having [0/90] and [0/±45/90] fiber orientations were carried out at the different maximum stress levels. Stress ? number of cycle curves (S-LogN) were constructed at R=0.1 and -1 stress ratios. The damage accumulation parameter which is related to the reduction of stiffness was calculated from load and strain data recorded during the fatigue tests. Edge-replicas were taken and examined in the optic microscope to determine damage types and to measure the transverse crack density. The fatigue fracture surfaces were examined in the scanning electron microscopy (SEM) to obtain detailed information on fatigue damage mechanisms and failure analysis of carbon/epoxy composites. Differences of the fatigue behaviour stemming from the fiber orientations and the loading types are explained in terms of the stiffness reduction, damage initiation/propagation and damage mechanisms.