Tetrahymena thermophila MAPK enzim ailesinden birinin cdna'sının klonlanması ve mRNA ifadesinin karakterizasyonu
Cloning and characterization of mRNA expression profile of one of the MAPK family enzymes from tetrahymena thermophila
- Tez No: 246863
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHİTTİN ARSLANYOLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 228
Özet
Tüm ökaryotik organizmalar çeşitli hücresel proseslerde önemli bir yeri olan mitojenlerle aktive olan protein kinazları (MAPK) ekspres etmektedirler. MAPK ailesi üyelerinin fonksiyonelliği ve çeşitliliği hakkındaki bilgi genellikle hayvan, bitki ve mayalardan gelmektedir. Kendi içinde yüksek düzeyde çeşitlilik gösteren Protistaya ait MAPK'lar hakkındaki bilgilerinin gün geçtikçe artıyor olması, literatürde bilinen MAPK ailesi hakkındaki bilginin güncelleştirilmesini gerekli kılmaktadır.T.thermophila, strese karşı oluşan cevapta önemli bir rol alan MAPK ailesi üyelerinin ?tek-hücreli organizma seviyesinde? araştırılmasına olanak sağlayabilecek önemli bir model organizmadır. Bu tez çalışmasında Tetrahymena thermophila'da bulunan 11 adet MAPK aile üyesi gen tespit edilmiş ve tuz, açlık, sıcaklık değişikliği ve konjugasyon gibi farklı stres şartları altında mRNA düzeyinde ifade edilip edilmedikleri araştırılmıştır.Sonuç olarak analiz edilen 11 üyenin dokuz adedinin test edilen şartlar altında mRNA düzeyinde varlık gösterdiği tespit edilmiştir. Buna ilave olarak bu tezde ortaya konan filogenetik analiz sonuçları en az iki adet protist MAPK grubunun var olduğunu ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
All eukaryotes express mitogen-activated protein kinases (MAPKs) that govern diverse cellular processes. Knowledge of functionality and diversity of MAPK family members are mostly comes from animal, plant and fungus. Since the knowledge of MAPK?s of Protista, which has high level of divergence among its members increases day by day, necessity of revision of the current literature knowledge about MAPK family shows itself as an emerging need.Tetrahymena thermophila is an important model organism gives an opportunity for research on MAPK?s which is one of the most important components of signal transduction pathways in response to stress, on level of single celled organism. In this thesis 11 MAPK members of Tetrahymena thermophila has been identified and analyzed for their existence on the level of mRNA expression in different kind of stress conditions such as salt, starvation, temperature shift and conjugation.As a result it has been shown that nine members of the analyzed MAPK family members show existence as a mRNA in most of the tested stress conditions. Additionally the phylogenetic results presented in this thesis offer existence of at least two distinct protist MAPK groups.