Bilecik ve çevresinde üretilen ballarda bulunan polenlerin araştırılması
The investigation of pollens in the honeys which produced in Bilecik and environs
- Tez No: 246868
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ TÜRE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bilecik ili ve çevresinden 2007-2008 yıllarında 5 farklı bölgeden bal örneği toplanmış ve bu örneklerde polen analizi yapılmıştır. Örneklerde bulunan polenlerin tanımlanması ile 14 familya tespit edilmiştir. Toplanan 5 bal örneğinde Acanthaceae ve Aceraceae familyalarının polenleri dominant ve sekonder; Asteraceae, Brassicaceae, Pinaceae ve Fabaceae familyalarına ait polenler sekonder ve minör; Moraceae ve Tiliaceae familyalarının polenleri sadece sekonder; Fagaceae, Juglandaceae ve Ericaceae familyalarının polenleri sadece minör; Cucurbitaceae familyasının polenleri eser ve minör; Amaranthaceae ve Magnoliaceae familyalarının polenleri sadece eser dağılım göstermiştir. Polen örnekleri içerisinde en fazla polen Camiliyayla Köyü'nden alınan örneklerde (672 polen) gözlenmiştir. İçerdikleri polen tanelerine göre bal örneklerin sıralayacak olursak; Camiliyayla Köyü (672 polen), Nanedere Köyü (324 polen), Erikli Köyü (264 polen), Vezirhan Nahiyesi (148 polen) ve İnhisar Nahiyesi (114 polen) dir.
Özet (Çeviri)
Five different samples of honey have been collected from Bilecik and five different places. Its surrounding is between 2007 and 2008. Then polen analysis has been performed on these samples. The plants having pollens in the honey samples have been identified according to their pollen identification. 14 family recorded in honey samples. In collected five samples of honey, Acanthaceae and Aceraceae pollens are dominant and secondary; Asteraceae, Brassicaceae, Pinaceae and Fabaceae pollens are sekondary and minor; Moraceae and Tiliaceae pollens are only secondary; Fagaceae, Juglandaceae and Ericaceae pollens are minor; Cucurbitaceae pollens are rare and minor; Amaranthaceae and Magnoliaceae pollens are only rare. The most number of pollens has been observed in the samples from Camiliyayla Village (672 pollen grain). The order of the honey collected in concern with the total number of pollen grains is: Camiliyayla Village (672 pollen), Nanedere Village (324 pollen), Erikli Village (264 pollen), Vezirhan (148 pollen) and İnhisar (114 pollen).