Üzüm çekirdeğinden monomerik flavan-3-ol bileşiklerinin ekstraksiyonunun optimizasyonu ve kütle transfer parametrelerinin incelenmesi
Optimization and study on mass trasnfer parameters of extraction of flavan-3-ol compounds from grape seed
- Tez No: 246874
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERRİN BOZAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada, üzüm çekirdeğinde (Vitis vifinera L.) bulunan fenolik bileşiklerin ekstraksiyonu üzerine sıcaklık, parçacık boyutu ve sıvı/katı oranının etkisi incelenmiş ve cevap yüzey yöntemi kullanılarak ekstraksiyon şartlarının optimizasyonu gerçekleştirilmiştir. Fick'in ikinci yasasının analitik çözümünden yararlanılarak, çekirdek içinde fenolik bileşiklerin etkin difüzyon katsayıları (De) ve kütle transfer katsayıları (KL) hesaplanmıştır.En yüksek verim 0,220 mm parçacık boyutu, 42,5 ºC ve sıvı-katı oranı 15 ile yapılan çalışmada toplam ekstre için % 15,5, toplam fenolik bileşen için % 4,80 ve toplam polimerik prosiyanidin için % 2,60 olarak bulunmuştur. Etkin difüzyon katsayısı, De, 0,67x10-11 ? 6,22x10-11 m2s-1 arasında, kütle transfer katsayısı, KL, 0,89x10-5 ? 3,62x10-5 ms-1 arasında bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, effects of temperature, particle size and liquid-solid ratio on extraction of phenolic compounds in grape seed (Vitis vifinera L.) were investigated and extraction conditions were optimized using response surface methodology (RSM). Effective diffusion coefficient (De) of phenolic compounds in seed and mass transfer coefficient (KL) were calculated from analytical solution of Fick?s second law.The highest yields were found as 15.5 % for total extract, 4.80 % for total phenolic compounds (TPC) and 2.60 % for total polymeric procyanidin (TPP) at extraction conditions of 0.220 mm, 42.5 ºC and liquid-solid ratio 15. While effective diffusion coefficients, De, were range from 0.67x10-11 to 6.22x10-11 m2s-1, mass transfer coefficients, KL, were between 0.89x10-5 and 3.62x10-5 ms-1.