Nanoteknolojik hava sterilizasyon ünitesi geliştirilmesi
Improve the nanotechnologic air sterilization device
  1. Tez No: 246881
  2. Yazar: ONUR GENÇOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada, metal katyonlu antibakmikrobiyal malzeme içeren dolgu malzemelerinin, yüksek tutuculuk özellikli filtreler ve nanoteknolojik ürünlerle geliştirilmiş reaktör sistemiyle birlikte kullanılarak havadaki patojen mikroorganizmaların sterilizasyonu gerçekleştirilmiştir. Hava arıtma sisteminin kontaminasyon riski taşıyan tüm yüzeyleri antimikrobiyal hale getirilerek mevcut sistemlerde insan sağlı üzerindeki zararlı etkileri giderilmiştir. Kısa dalga boylu C sınıfı UV (ultraviyole) ışık kaynağı ve nano partikül TiO2 katalizörle desteklenmiş fotokatalitik reaktör yardımıyla da tüm mikroorganizmaların sterilizasyonu sağlanmıştır. Tüm yüzeylerin antimikrobiyal etkinliği kanıtlanmış ve cihazın kapalı ortamlarda sterilizasyon etkinlik testleri gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonucunda hava sterilizasyon cihazının ortamdaki kirli havayı temizlediği ve mikroorganizmalardan arındırdığı kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, filler materials which have metal cation containing antimicrobial materials are used together with the reactor systems, that has improved with the high efficiency filters and nanotechnological products, for the sterilization of pathogen microorganisms in the air. All the surfaces of the air refining system that entertain a contamination risk were rendered to antimicrobial state and by the way hazardous affects of the present systems on the human health were eliminated. By using a short wavelength C class UV (ultraviolet) light source and a photocatalytic reactor that supported with a TiO2 catalyst, sterilization of the all microorganisms were achieved. Closed atmosphere tests of the equipment were carried out and antimicrobial effectiveness of the all surfaces were proved. As a result of this study, it is verified that this equipment is cleaned the dirty air and decontaminate the microorganisms.