Nanoteknoloji ürünü antimikrobiyal özellikli giysilerin hastane ortamında kullanım durumunun belirlenmesi
Determining of nanotechnology the usability case of antibacterial clothes in hospital environment
  1. Tez No: 378290
  2. Yazar: ASLI DURSUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. HACI FATMA ŞENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu araştırma, nanoteknoloji ürünü antimikrobiyal özellikli giysilerin hastane ortamında kullanım durumunu belirleyerek, enfeksiyon kontrol komitesinin enfeksiyonların önlenmesi ile ilgili yapmış olduğu çalışmaları, koruyucu giysilerin hastane enfeksiyonlarından koruma ve önleme durumunu, koruyucu giysi çeşitlerini, kumaş ve model özelliklerini, koruyucu giysilerin kullanılmamasının nedenleri belirlemek amacıyla planlanmıştır. Araştırmada tarama modeline dayalı betimsel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Bu araştırmada veri toplama aracı olarak anket kullanılmıştır. Anketin hazırlanması aşamasında öncelikle ilgili literatür taranmış, hastane enfeksiyonları ile mücadele grubundan oluşan enfeksiyon kontrol komitesi üyelerine ve müdahale grubundan oluşan; doktor-hemşirelere uygulamak üzere iki farklı anket formu hazırlanmıştır. Araştırmanın evrenini; kolay ulaşılabilir olması bakımından Ankara ilinde bulunan hastanelerde çalışan sağlık personelleri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini; Ankara Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Gazi Hastanesi, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi İbni Sina Araştırma Uygulama Hastanesi, Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanelerinde çalışan tesadüfi örneklem yöntemi ile tespit edilen, 10 enfeksiyon kontrol komitesi üyesi ve 174 doktor - hemşire oluşturmaktadır. Araştırmanın genel amacı çerçevesinde hazırlanan anketlerden elde edilen veriler bilgisayar ortamına aktarılarak, gerekli istatistiksel çözümlemeler SPSS 20.0 paket programından yararlanılarak yapılmıştır. Her bir maddeye ilişkin enfeksiyon kontrol komitesi üyelerinin ve sağlık çalışanlarının görüşlerini belirlemek amacıyla sayı (f) ve yüzde (%) değerleri tespit edilmiş ve tablolar haline getirilerek yorumlanmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen veriler doğrultusunda anket sorularına verilen cevapların, frekans ve yüzdeleri dikkate alınarak araştırmaya katılan enfeksiyon kontrol komitesi üyelerinin ve sağlık personelinin antimikrobiyal özellikli koruyucu giysilerin hastane ortamında kullanım durumuna ilişkin görüşleri ve tercihleri tespit edilerek, çözüm önerileri getirilmeye çalışılmıştır. Araştırma sonucunda enfeksiyon kontrol komitesinin hastanelerdeki enfeksiyon kontrol çalışmaları incelendiğinde; antibiyotik kullanım ilkelerinin düzenli uygulandığını, koruyucu giysi ve ekipmanların hastanenin medikal deposundan temin edildiğini, hastane enfeksiyonları ile ilgili hizmet içi eğitimin acil vaka durumlarında verildiğini, hastane enfeksiyonları yönünden en riskli bölümün yoğun bakım üniteleri olduğunu, kullanılan koruyucu giysilerin kumaş önlük ve tek kullanımlık olduğunu, kumaşlarda antibakteriyel ve yaraları tedavi edici özelliklerin bulunmadığını, kullanılan koruyucu giysilerin dezenfeksiyonun hastane çamaşırhanesi tarafından, sterilizasyonunun da otoklav ve etilen oksit gazı ile yapıldığını belirtmişlerdir. Doktor ve hemşirelerden elde edilen sonuçlar incelendiğinde; koruyucu giysilerin kısmen korumakta olduğunu, tek kullanımlık koruyucu giysilerin hastane enfeksiyonlarını önlemede önemli olduğunu, tercih ettikleri koruyucu giysilerin kumaş özelliklerini antibakteriyel, alkol&sıvı itici, hava geçirgen anti statik özelliklerde olmasını, koruyucu giysilerin kullanılmama nedenlerini giysilerin kurum tarafından karşılanmaması, bu konuda gerekli eğitimin verilmemesi, giysilerin koruma özelliğinin yetersiz olduğunun düşünülmesi, giysilerin vücuda uyumlu olmaması sonucu hareket serbestliğini kısıtlaması ayrıca giyip çıkarmanın zaman alması olarak belirtilmiştir. Bu konuda yapılacak olan çalışmalarda araştırma sonucunda tespit edilen, sağlık personelinin tercihleri doğrultusunda nanoteknoloji ürünü antibakteriyel özellikli koruyucu giysilerin kumaş ve model özelliklerine uygun giysilerin hazırlanarak, hastane ortamında uygulamalarının yapılmasını önermekteyiz.
Özet (Çeviri)
The current study was carried out to determine the usability case of nanotechnology product antibacterial clothes in hospital environment and also determine the studies of infection control committee conducted with regard to preventing infections, the protection and preventing case of the protective clothes from hospital infections, the types of protective clothes, fabric and model features and the reasons of not using protective clothes. The study was a descriptive survey. In this research, questionnaire was used as a data collection instrument. The related literature was reviewed at the preparation stage and two different questionnaires were prepared to apply to the infection control committee members made up of working group on hospital infections and to doctors and nurses. The population of the research was made up of health staff working in Ankara hospitals in the city of Ankara as they were easy to have an access. The sampling of the research was made up of 10 members of infection control committee and 174 doctor and nurses working at Gazi University, Faculty of Medicine Hospital, Ankara University, Faculty of Medicine Hospital, Ankara Numune Hospital of Education and Research determined through random sampling method. The data obtained from the questionnaires prepared within the basis of general purpose of the research were transferred on the computer and statistical analyses were made in the package software program of SPSS 20.0. In order to determine the views of each infection control committee member and health staff, frequency and percentage values were calculated and tabulated. In line with results the data obtained in the research, the views and choices of infection control committee member and health staff with regard to using antimicrobial protective clothes in hospital environment were determined by taking frequency and percentage values into consideration and some solutions were proposed. As a result of the research, when control committee in the hospital infection control studies are examined; they state that antibiotic usage principles are performed regularly, protective clothing and equipment are provided in the hospital's medical store, hospital infection related to in service training is given in the emergency situation, the most risky part of the terms of nosocomial infections is in intensive care units, use of protective clothing is fabric gowns and disposable, antibacterial fabrics and wound healing properties are available, use of disinfection of protective clothing is performed by hospital laundry facilities and use of sterilization of protective clothing is performed with autoclave and ethylene oxide gas. When examining the results obtained from doctors and nurses, they state that protective clothing protects partly, disposable protective clothing is important in the prevention of hospital-acquired infections, they prefer protective clothing as fabric properties of antibacterial, alcohol & liquid repellent, breathable anti-static properties, protective clothing isn't used due to the fact that clothes aren't provided by institution, required training is not given about this subject, clothes are considered as having insufficient protection, freedom of movement is limited as a result of incompatible clothes on the body, taking the time to wearing and removing additionally. As a result of the research, when studies on these subjects are assigned, we recommend making practice in the hospital setting by preparing nanotechnology products with antibacterial protective clothing of fabric and adequate pattern features according to the preference of health personnel.