Çeşme yarımadası bazı denizel alg türlerinin kimyasal içerikleri ve besin değerleri
Chemical contents and nutrational values of some marine algae at the Çeşme peninsula
  1. Tez No: 246882
  2. Yazar: OKYANUS ORHON
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biyoloji, Biochemistry, Biology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hidrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada Çeşme yarımadası kıyılarından toplanan bazı alglerin kimyasal içerikleri ve besin değerleri bir yıl içerisinde her ay saptanmıştır. Örneklenen algler; Yeşil alglerden (Chlorophyeceae) Caulerpa racemosa (Forsskål) J. Agardh., Kahverengi alglerden (Phaeophyceae) Cystoseira barbata (Good et Woodward) C. Agardh 1842, Kırmızı alglerden (Rhodophyceae) Jania rubens (L.) Lamouroux, 1812, Laurencia obtusa (Hudson) Lamouroux türleridir.Bu türlerin toplam su, kuru madde, inorganik madde, organik madde, suda eriyebilir karbonhidrat, toplam azot ve protein içerikleri bir yıl içerisinde her ay saptanmıştır. Topladığımız bu alg türlerinde toplam protein miktarına Bradford ve Kjeldahl yöntemleri ile bakılmıştır. Örnekleme yaptığımız bölgelerde suyun fiziko-kimyasal parametreleri ölçülmüş ve toplanan örneklerin fotoğrafları da çekilerek çalışmaya eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study chemical contents and nutrational values of some macroscobic algae that which is collected from the coast of Çeşme peninsula were determined mounthly in a year. Sampled algae are those followed; Caulerpa racemosa (Forsskål) J. Agardh from Chlorophyceae, Cystoseira barbata (Good et Woodward) C. Agardh, from Phaeophyceae, Jania rubens (L.) Lamouroux, Laurencia obtusa (Hudson) Lamouroux from Rhodophyceae.Total water, dry matter, inorganic matter, organic matter, water soluble carbohydrate, total nitrogen and protein contents of these species were determined mounthly in a year. Total protein contens of these collected algae are also investigated Bradford and Kjeldahl methods. Physico-chemical parameters of the marine water were measured and the photographs of collected species were added to the thesis.