Yumurtacı tavuk rasyonlarına değişik oranlarda katılan adaçayı (Salvia officinalis), kekik (Thymbra spicata), nane (Menthae piperitae) ekstraktları ile vitamin e' nin performans, yumurta kalitesi, duyusal özellikler, yumurta sarısı tbars değerleri ve dışkıda Escherichia coli yoğunluğu üzerine etkileri
Effects of sage (Salvia officinalis), thyme (Thymbra spicata), mentha (Menthae piperitae) extracts and vitamin e supplementation at different levels into diets of hens on performance, egg quality, sensory assessments,yolk tbars values and Escherichia coli count in feces
  1. Tez No: 246917
  2. Yazar: ADEM KAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LAYLA TURGUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Yumurtacı tavuk rasyonlarına farklı seviyelerde ilave edilen adaçayı, kekik, nane ekstraktları ve vitamin E'nin performans, yumurta kalitesi, yumurta sarısı ile serum kolesterolü ve trigliserid içerikleri, duyusal özellikler ile dışkıda E. Coli ve Coliform bakteri yoğunlukları üzerine etkilerini incelemek amacıyla yürütülen bu çalışmada, 36 haftalık yaşta toplam 216 adet Lohman beyaz yumurtacı tavuk kullanılmış ve her kafes gözünde dört hayvan bulunacak ve altı tekerrürlü olacak şekilde üç katlı batarya tipi kafeslere şansa bağlı olarak dağıtılmıştır. Araştırma iki faktörlü (4x3) deneme planına göre yürütülmüştür.
Özet (Çeviri)
This experiment was conducted to investigate the effects of sage, thyme, mentha extracts and vitamin E supplementation at different levels into diets of hens on performance egg qualty traits, the contents of cholesterol and triglyceride in yolk and serum sensory assessments, Escherichia coli and Coliform bacterium counts in feces. A total of 216 Lohmann white layers, 36 weeks of age, were randomly allocated three tier battery cages, each having 6 replicate cages as subgroups, comprising of four hens. Experimental treatments were applied two factors (4x3) plot design.