Erzurum ili Oltu ilçesi kırsal kalkınma potansiyeli ve göç sorunu
A study on rural development potential in Oltu district of Erzurum province and the migration problem
- Tez No: 246921
- Danışmanlar: PROF. DR. ZİYA YURTTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada, Erzurum İli Oltu İlçesi'nin kırsal kalkınma potansiyeli belirlenerek göç sorununu etkileyen faktörler tespit edilerek analiz edilmiştir. Araştırmanın kapsamında Oltu İlçesi'nde mevcut 65 köye ait 1939 işletmeden maksimum ve minimum göç veren köyler arasından 20 köy Gayeli Örnekleme yöntemi ile tespit edilerek, bu köylerden en fazla ve en az göç veren 10'ar köy incelenmiştir. Köylerdeki işletmeler Basit Tesadüfî Örnekleme yöntemi ile tespit edilmiştir. Araştırmanın ana materyalini göç veren köylerdeki çiftçiler ile yüz yüze yapılan anket çalışması ile elde edilen birincil veriler Limdep Bilgisayar programında probit analiz yöntemine göre sonuçlandırılmıştır. Ayrıca, çeşitli kurumlara ait veriler ile daha önce yapılmış bilimsel araştırmalardan elde edilen ikincil veriler kullanılmıştır.Araştırma alanında yapılan analiz sonuçlarına göre, üreticilerin göç etmiş akraba sayısındaki artışın göç etme isteğini artırdığı, genç üreticilerin göç etme isteklerinin daha fazla olduğu, konut sorunları bulunan üreticilerin göç etmeyi istedikleri, üreticilerdeki eğitim seviyesi yükseldikçe, göç isteklerinin arttığı tespit edilmiştir. Buna karşılık toplam hayvan sayısındaki artışın, tarımsal kuruluşlara üyeliğin ve işletme başına düşen toplam arazi miktarındaki artışın göç etme isteğini azalttığı tespit edilmiştir.Çalışma sonunda, kırsal alanın sosyo-ekonomik gelişmesini önemli ölçüde engelleyen göçün önlenmesi konusunda alınması gereken önlemler ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the Rural Development Potential of Oltu District of Erzurum Province was determined and the factors affecting the migration were analyzed. Within the framework of this study, 20 villages with maximum and minimum migration were chosen by intentional sampling from the 65 villages of the District which has a total of 1939 farm families. Among these villages, 10 villages with maximum migration and 10 villages with minimum migration were studied. The farms within the villages were chosen by random sampling. The primary data for the study was obtained from the questionnaire survey conducted in the chosen villages. This data was analyzed by probit analysis method on the Limdep Computer program. In addition to the primary data, Information obtained from the records of the Government Agencies in the District and the results of the previous studies was also used as secondary data.According to the results of the analyses, it has been concluded that an increase in the number of relatives, housing problems, and educational level of the farmers results in an increase in the desire of the farmers to migrate. On the other hand, it has been determined that, an increase in the number of animals, membership of agricultural organizations and the size of land ownership result in a decrease in the desire of the farmers to migrate.At the end of the study, recommendations were made as to the measures to be taken to prevent migration out of the villages which hinders the socio-economical development potential of the rural areas considerably.