Erzurum Daphan Ovasında sulama faaliyetlerinin ekonomik analizi
An economic analysis of irrigation activities in Erzurum Daphan Plain
  1. Tez No: 246924
  2. Yazar: İRFAN OKAN GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAHRİ YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Ziraat, Economics, Agriculture
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Araştırma alanı olan Daphan Ovası; Erzurum'da verimli ve önemli miktarda tarım arazisi bulundurmaktadır. Ancak ovaya yaz döneminde düşen yağışların yetersizliği nedeniyle sulama önem kazanmaktadır. Bu çalışmada Daphan Ovasında faaliyet gösteren işletmelerin verimli ve devamlı bir sulu tarımı başarabilmeleri için; sulama faaliyetlerine yönelik problemlerin tespit edilip, çözüm önerilerinin sunulması amaçlanmıştır.Araştırmanın ana materyalini Daphan sulama sahasında yer alan köylerdeki çiftçiler ile yapılan anket verileri oluşturmaktadır. Sahadaki köyler gayeli örnekleme yöntemiyle, çiftçiler ise basit tesadüfi örnekleme yöntemiyle seçilerek anketler uygulanmıştır. Regresyon analizi ile sulama başarısına etki eden faktörler tespit edilmiştir.Yapılan çalışma sonucunda köylerin, sulama birliğinin bulunduğu ilçeye yakınlık durumunun, tarımsal faaliyet şekli olarak bitkisel üretim yapmanın, sulama tekniği ile yöntemini bilmenin ve etkin şekilde sulama yaptığına inanmanın; sulama faaliyetini olumlu etkilediği tespit edilmiştir. Sosyal güvenceye sahip olmanın ve toplam arazi miktarının fazla olmasının ise sulamayı olumsuz yönde etkilediği belirlenmiştir. Sulama faaliyetinin artırılabilmesi için; sulama birliği ile sürekli irtibat sağlanması, bitkisel üretimin teşvik edilmesi, çiftçilerin bilinçlendirilmesi, sadece tarımla uğraşanların da sosyal güvence altına alınması ve sulama masrafı ile girdi fiyatları açısından üreticilerin desteklenmesinin faydalı olacağı ifade edilebilir.
Özet (Çeviri)
The Daphan plain which is the research area in Erzurum has plenty of valuable fertile agricultural lands. However, because of insufficient rainfalls in summer season, irrigation is becoming more important. In this study, it is intended to determine problems of irrigation activity and suggest solutions in order to achieve an effective and sustainable irrigated agriculture.The main material of the research is the data of household survey conducted with the farmers in the villages of Daphan irrigation area. The surveys are applied by choosing intentional sampling method for the villages in the area. As well as, random sampling method for the farmers. The factors influencing irrigation success activity were found out by using regression analysis.Study results show that the distance of the villages to the irrigation union, and mainly crop farming as an agricultural activity, being aware of irrigation methods and techniques and practicing efficient irrigation have positive impact on irrigation activity. However, it is found that having social insurance and having large amount of land have negative impact on irrigation. In order to increase irrigated land ratio on total land, farmers should keep in touch with the irrigation union, increase crop farming, and be conscious in irrigation. In addition, farmers dealing only with agriculture must have access to social security, and producers need to be supported for the irrigation expenses and other input costs in order to utilize irrigation services more efficiently.