Variable selection in water quality monitoring networks
  1. Tez No: 24698
  2. Yazar: SÜLEYMAN MAZLUM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NECDET ALPASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET Su kaynaklarının gelişimi neticesinde su kalitesinin su miktarı kadar öneme haiz olduğu görülmüştür- Geçmişte su kaynaklarının sınırsız olduğu düşüncesiyle kaliteye gereken hassasiyet verilmemişti. Ancak yakın zamanda kirlilik kontrolünde ve kullanılabilecek su miktarının tayininde kalitenin önemli olduğu görüşüne varılmıştır- Nüfûstaki artış ve toplumsal ve teknik gelişmelerle yüzeysel suyun kirlenmesi neticesinde kullanılabilecek su miktarında sınırlamalar ortaya çıkmıştır. Ayrıca kirlenmiş yüzeysel suların bulaşıcı hastalık kaynağı oluşturmaları nedeniyle de kalite değerleri önem kazanmıştır. Kalite söz konusu olunca yapılması gereken ilk iş bu terimin tanımlanmasıdır. Kalite çoğunlukla su kullanımları ile ilişkil lendir ilmekte ve genellikle fiziksel, kimyasal ve biyolojik değişkenler yardımıyla tanımlanmaya çalışılmaktadır. Bu değişkenler hakkında bilgi edinilmesi de ancak ilgili havzada kalite gözlemeleri yapılması suretiyle mümkün olabilmektedir. Burada esas soru yüzlerce kalite değişkenleri arasından hangilerinin gözlem programı için seçileceğidir. Bugüne kadar yapılan çalışmalar belli bir sonuca ulaşamamıştır. Bu noktadan hareketle sunulan çalışmada bir metod geliştirmek suretiyle bu konudaki eksikliğe bir çözüm getirilmesini amaçlamaktadır. Bu çalışmada önce amaçların tanımlanması gerektiği ve daha sonra amaçlara bağlı olarak değişkenlerin belirlenmesi gerektiği öner ilmek terdir. Literatürde araştırmacılar tarafından pekçok amacın tanımlanması yanısıra, etki değerlendirmesi ve su kullanımları olmak üzere iki genel amaç belirlenmiştir. Su kullanımları suyun çeşitli faydalar için kullanımı demektir ve her bir faydaya hizmet edecek su kullanımı bir ölçüye kadar farklı kalite değişkenlerinin dikkate alınmasını gerektirir. Etki değerlendirilmesi ise noktasal ve/veya yayılı kirlilik deşarjlarının su kalite karakteristiklerini nasıl etkileyip değiştirdiğinin belirlenmesidir. Dolayısıyla ölçülecek değişkenlerin belirlenmesinde deşarjlar etkindir.Bu amaçlar dikkate alınarak kurulacak bir gözlem ağanda değişkenler amaçlara bağlı olarak belirleneceği için, değişkenler istasyona bağlı olacak ve istasyondan istasyona da farklılık gösterecektir. "Öte yandan gözlem agı, bir havzadaki istasyonlarda ölçümü yapılacak değişken gruplarının homojen bir durum arzetmesini gerektirebileceği düşüncesinden hareketle değişkenlerin bazı özellikleri dikkate alınarak bütün istasyonlarda ölçülmesi gereken değişkenlerin belirlenmesi yoluna gidilmiştir. Son alarak kalite değişken değerleri arasında korelasyon katsayısının değişken sayısının azaltılmasında yardımcı olabileceği önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT With respect to utilization and development of water resources, the quality of water is as important as its quantity, and it plays an increasingly significant role in the development of almost all sectors of the society. Water quality has previously been overlooked in assessing water demand, basically with the belief that natural water resources would remain unlimited with respect to water use. However it is recently recognized that water quality is particularly significant in terms of pollution control, and that it is one of the basic factors to determine the amount of available water that can be used to meet a specific water demand. Due to increases in population densities, societal developments and pollution of surface waters man has begun to experience limitations in the utilization of available water resources. Societies have also become more interested in water quality as surface waters become the major sources of diseases. When water quality is of concern, its definition becomes the first issue. Water quality is mostly related to water uses and is generally defined by chemical, physical, and biological variables. Information on water quality can only be achieved by monitoring these variables in a river basin. However, the main question is how to select from among hundreds of variables and how to decide on what quality variables to monitor within a basin. Investigations up-to-date have not yet reached a definite solution for this problem. This study attempts the development of a method to determine the quality variables to be involved in a water quality monitoring network. In the study presented, it is proposed that objectives of monitoring must be specified as a priority so that relevant quality variables can be selected to satisfy the objectives. Although many different objectives have been defined in literature, two gross objectives can be outlined as“water uses”and“impact assessment”. Water uses include various beneficial uses of water by public and each beneficial use requires information on different qualityvariables. Impact assessment aims at determining the quality characteristics of point and nonpoint source discharges in a basin. The study presented foresees the selection of quality variables with respect to these two objectives. When such objectives are taken into consideration and variables are selected depending upon these objectives, selected variables will inevitably become dependent on the individual monitoring stations and show difference from station to station. On the other hand, network-based monitoring may require homogenous conditions. Homogeneity in selected variables can be obtained by monitoring the same variables at all stations within the basin. Serving this purpose, variables to be monitored in all stations in addition to the station-based variables are determined by taking into consideration basic properties of the variables to be monitored. Finally, it is foreseen in the study that correlation analyses between quality variables may be useful in reducing the number of selected variables. 1 1 is expected that the approach proposed in the study will serve to provide a systematic framework of guideliness to select variables to be sampled in a water quality monitoring network. The problem still retains its difficulty; however, the prevailing confusion in the selection process is deemed to be reduced, by applying the systematic approach proposed.