Functional change expansion areas of central business districts (CBDS)
  1. Tez No: 24699
  2. Yazar: ÖZLEM ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MESUT AYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 386
Özet
ÖZET Şehir merkezleri, diğer anlamıyla Merkezi iş Alanları ( MÎA ) çeşitli akademisyenlerin yanısıra, özellikle coğrafyacılar ve şehir plancıları tarafından da geniş çapta incelenmiştir. Bu çalışmalar şehir merkezlerinin genel özelliklerini, ya da zaman içinde merkezlerde meydana gelen değişimleri ele almayı amaçlamıştır. Her ne kadar sözkonusu çalışmalar tezde özetlenmişse de,yukarıda sözü geçen özelliklerin Türkiye'deki şehir merkezlerinin yapısı ve gelişimlerine özgü olanlarının üzerinde durulmaktadır. Günümüzde, planlarla önerilen merkez gelişimi ile mevcut merkezin gelişimi arasındaki farkın büyük olması, diğer bir anlamda, planlarda MİA'larının gelişme yön ve eğilimleri üzerine verilen kararların gerçekleşememesi sorunu karşısında, plancıların kent planlarını yaparken izlemeleri gereken yolun belirlenmesi çalışmanın hedeflerinden biri olmaktadır. Plancıların, şehir merkezlerinin yayılması, bu yayılmanın nedenleri ve sonuçları konusunda yeterli bilgiye sahip olmamaları, bu durumun bir nedeni olarak görülmektedir. Ayrıca, konu ile ilgili literatürün çoğunlukla gelişmiş ülkelerdeki şehir merkezleri üzerine olması, Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerin şehir merkezlerinde neler olup bittiği konusunda yeterli bilgi verememektedir. Kent planları, plancılar tarafından hazırlanırken, genellikle merkezlerin kent nüfusu ile doğru orantılı olarak dairesel vibiçimde gelişeceği öngörülmektedir. Fakat, deneyimler göstermektedir ki.gerçekleşen merkez gelişimi ile plancıların planlarla önerdikleri birbiriyle uyuşmamaktadır. Dolayısıyla bu konuda şehir merkezlerine form veren dinamiklerin analizini yapmak yararlı olacaktır. Bu şekilde, önerilen merkez gelişimi ile mevcut şehir merkezinin büyüme tercih ve eğilimlerinin birbiri ile uyuşması olanaklı olabilecektir. Dolayısı ile çalışma, plancıların, şehir merkezlerinin gelişimi konusunda gelecekte ortaya çıkabilecek sorunları önlemek ve de mevcut yapıdaki problemleri çözebilmek konusundaki sorumluluklarını ortaya koymaktadır. Analizler, özellikle perakende ticaret, servisler ve konut kullanışları olmak üzere üç temel merkez aktiviteleri üzerinde odaklaşmaktadır. Bu konuda, merkezlerin yayılmasına neden olan merkez aktivitelerin yerseçim kriterlerinin bir sonucu olarak ortaya çıkan fonksiyonel dönüşüm olayı vurgulanmaktadır. Sonuç olarak, bu çalışmanın temel amacı, geleneksel şehir merkezlerinin, plancıların genellikle önerdikleri boş kentsel alanlarda gelişmediği fakat, genellikle diğer arazi kullanış türlerini işgal ederek yayılmış olmaları üzerinde odaklaşmaktadır ki bu tür kullanışların başında konutlar gelmektedir. Mevcut dokuda kullanım değişimi şeklinde ortaya çıkan bu yayılma, trafik sıkışıklıkları, otopark sorunları, gürültü, viikalabalıklaşma v.b. gibi problemleri de beraberinde getirmektedir. Çalışmada, şehir merkezlerinin fiziki ve sosyo-ekonomik yapısına form veren bu eğilimlerin öneminin net bir şekilde ortaya konulması hedeflenmiştir. Daha ötesi, çalışmada şehir plancılarına gerekli olan belirli bakış açıları da sunulmaktadır. B1r1nc1 bölümde şehir merkezlerinin tarihsel gelişimi ele alınmış, şehir merkezinin tanımı, özellikleri ve temel merkez kullanışlarının yerseçim kriterleri belirlenmiştir. Bu bölümde ayrıca, merkezin yayılması, nedenleri ve sonuçları da ele alınmaktadır. İkinci bölümde şehir merkezleri üzerine yapılan çalışmaların bir özeti yer almaktadır. ülkemizin üç büyük kentindeki merkez gelişimi, ve merkez aktivitelerin yayılma eğilimleri üçüncü bölümün konusu olmaktadır. Dördüncü bölümde, İzmir şehir merkezinin fonksiyonel dönüşüm yolu ile yayıldığı örnek çalışma alanına ilişkin saptamalar, analizler ve sonuçlar yer almaktadır. Beşinci ve son bölümde ise plancıların şehir merkezlerinin gelişimi konusunda dikkate almaları gereken temel noktalar ve mevcut problemlerin çözümü konusunda ışık tutabilecek olan planlama önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT C1ty centers. ör otherw1se called Central Buslness D1str1cts ( CBDs ), have been extens1vely exam1ned by varlous groups of acadetnlclans - but malnly by geographers and clty planners. The emphasls of thls studles has been explanatory, 1.e., they have almed to exh1b1t the general features of CBDs ör the changes that take place w1th1n them. Although the scope of such studles are summar1zed 1n thls work, the thesls alms to plnpolnt those features wh1ch are speclflc to Turklsh case. Thls thesls also alms to 1nd1cate the dlrectlon 1n wh1ch planners would need to proceed as they prepare thelr urban plans. Thls 1s cruclal because there seems to be a w1de gap between what 1s actually planned and what takes place w1th1n the clty centers; that 1s to say. proposals of urban plans on CBD developments somehow do not get Implemented. as they expand 1nto some unproposed dlrectlons. The foregolng 1nd1cates that. perhaps planners are not yet sufflclently acqua1nted enough w1th the process of expans1on of CBDs. in addltlon. as researchers have malnly dealt w1th cltles of developed natlons, the abundance of literatüre does not provlde enough understandlng of what 1s taklng place 1n developlng countrles such as Türkiye. There are, 1n addltlon, very dlstlnct dlfferences between the characterlstlcs of CBDs found 1n developed and developlng countrles. 111Planners 1n preparlng town plans, generally conslder clty centers as even grow1ng concentrlc drcles and the diameter of the clrcle 1s often expected to grow 1n accordance w1th the populatlon. But experience shows that centers, 1n fact, take many forms. Reallty does not usually match w1th what planners envlsage 1n thelr town plans. Öne therefore needs to turn back and analyse the dynamlcs that glve form to clty centers so that plans match, to a great extent, w1th the tendencles and preferences of growth. Hence, 1n thls study, the maln 1ssue 1s that tradltlonal clty centers do not always grow in new zones of vacant land as planners frequently envlsage, but rather they often Invade other land uses among wh1ch houslng stands as the most signlf1cant. Th1s growth which occurs on the already bullt envlronment, by means of change-of-use, creates slncere urban problems such as trafflc congestlon, parklng, overcrowd1ng, nolse pollutlon, ete. The urban populatlon consequently suffers extens1vely by such transformatlons. W1th thls purpose 1n mind,.locatlonal preferences and tendencles of workplace users who Invade the housing unlts, and of households who are faced w1th problems and eventually forced out of thelr houslng unlts were taken 1nto account and detallly analysed. Dependlng on our field observatlons and results obtalned from the analyses, some 1n1t1al 1deas are presented to the dedslon-makers and planners for 1mprov1ng the physlcal structure of CBDs and 1n creatlng desirable and satlsfactory envlronments. 1vit 1s hoped that thls study w1ll help clarlfy the importance of the trends that form the physlcal and soc1o-econom1c structures of the clty centers. But even more that, 1t w111 prove necessary aspects to the planners. v