Mehmet Emin Resulzade'nin Türkiye ve Avrupa'daki faaliyetleri
Activites of Mehmet Emin Resulzade which he did in Turkey and Europe
- Tez No: 87362
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MESUT ERŞAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
 - Yıl: 1999
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 90
Özet
11 Yüksek Lisans Tez Özü MEHMET EMİN RESULZADE'NİN TÜRKİYE VE AVRUPA'DA FAALİYETLERİ Polat GAFAROV Tarih Ana Bilim Dalı Osmangazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Aralık 1999 Danışman : Yrd.Doç.Dr Mesut Erşan M.E.Resulzade 31 Ocak 1884' de Azerbaycan'da doğmuştur. İlk tahsilinin de burada almıştır. Siyasi ve Basm hayatındaki faaliyeti 1903 'den başlamış, Yakın Doğu'nun başlıca üç merkezi olan Baku, İstanbul ve Tahran'da cereyan etmiştir. 28 Mayıs 1918'de Azerbaycan istiklalini ilan etmiş olan, Milli Azerbaycan şurasının başında bulunmuştur. Azerbaycan Cumhuriyeti Bolşevik Ruslar tarafından işgal edilince Resulzade Türkiye'ye sığındı. 1928 yılında görülen lüzum üzerine Resulzade Türkiye'yi terkederek Avrupa'ya geçmiştir. Burada da bir sıra önemli faaliyetlerde bulunmuştur. 1947 yılında tekrar Türkiye'ye dönmüştür. Nihayet 6 Mart 1955 yılında ideal uğrunda temiz bir mücadele ile geçen çok verimli hayatı son bulmuştur.
Özet (Çeviri)
Ill The Thesis of High Licence ACTİVİTİES OF MEHMED EMİN RESULZADE WHICH THE DİD IN TURKEY AND EUROPE Polat GAFAROV History MainScience Department Osmangazi University Social Sciences Institute December 1999 Adviser : Yrd.Doç.Dr Mesut Erşan M.E Resulzade was born in 31 January 1884 in Azerbaycan He had first education there. His political and Press Life Starded in 1903, And come out in the most important three centres of Near East ; Baku ; Istanbul and Tahran. He was the head of National Azerbaycan Council, wher they teclared the Independence of Azerbaycan Rebublic was occupied by Russians,Rezulzade sheltered in Turkey. He left Turkey and went to Avrupa because of the needs that were seen in 1928. He did important activities here. He tamed back to Turkey in 1947. Finally his idealist, going with struggle, and very productive life ended in 6 March 1995.