Mazıdağı-taşıt fosfat cevherinin zenginleştirilmesi
- Tez No: 2469
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FARUK EMRULLAHOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1985
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cevher Hazırlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Etibank Mazıdağ-Taşıt Fosfat cevheri kalker çimento içerisindeki fosfatlı mineraller kollofanit, dahlit ve bol miktardaki kemik, diş kalıntılarından oluşmuştur. Ortalama 8,67 ^p^Ç ^Börrtt bu cevherde az miktarda ankerit ve kuvarsa rastlanmıştır. Kırma-eleme ve kademeli öğütme deneyleri sonucunda fosfat minerallerinin iri fraksiyonlarda konsantre olduğu gözlenmiştir. Daha önce yapılmış çalışmalarda gravite zenginleş tirme yöntemleriyle olumlu sonuçlar alınamadığından bu tezde yalnızca flotasyon çalışmalarına yer verilmiştir. Fosfatın yüzdtirüldüğü flotasyon deneylerinde amin ler kullanılmış ancak sonuçlar tatmin edici olmamıştır. Kalsitin yüzdürülüp fosfatın bastırıldığı flotas yon deneylerinde fosforik asit ve Sodyumoleat beraber kulla*., nılarak olumlu sonuçlar alınmıştır, Son olarak fosforik asit, Na-Tartarat ve AlgCSO,), m birlikte kullanıldığı flotasyon işlemi denenmiştir. Kademeli öğütme ve şlam atma yoluyla konsantre tenorunun ve randımanın arttığı gözlenmiştir. iliYapılsın tüm zenginleştirme deneylerinde varılan en iyi sonuç % 74,14 randımanla % 25,57 lik bir konsantre elde etmek olmuştur. En iyi flotasyon deneylerinden elde edilen kon santreler % 30 P2°5 de^erine ulaşamamışlardır ancak bu değer bir ön konsantre için yeterli sayılabilir. iv
Özet (Çeviri)
Etibank Mazıdağ-Taşıt Phosphate ore consists of mainly phosphate minerals such as collophane, dahlit and organic matter in calcite matrix. Crushing, stepwise grinding and sizing tests indi cated that phosphate minerals had been concentrated in coarser fractions. Since the previous studies utilising gravity.con centration methods have given little success, froth flota tion was applied to the ore in this research. Amines are used in order to float phosphate miner - als, but the results were found not to be promo sing. Reverse Na-01eat flotation of calcite with depres sion of the phosphate minerals using phosphoric acid has offered reasonable results. Flotation experiments in which phosphoric acid Na-tartarate and Al^SO^ have been tested as reagents were performed. It was observed that concentrate grade and recovery increased with stepwise grinding and desliming.The best result indicate that a concentrate con taining 25,57 % P205 can be obtained with about 74,14 % JP2°5 recovery. Al thought concentrates obtained under the best flotation ;conditions containe less than 30 % I^S» *nia value can be good enough for a pre-concenteate. vi